Wiadomości branżowe

Wieczór sonat

Dzieła Beethovena, Poulenca oraz Saint-Saënsa na obój, fortepian i wiolonczelę zapowiadają niezwykły wieczór muzyczny. Zapraszamy na Politechnikę Gdańską we wtorek, 19 maja 2009. Początek o godz. 18.00 w auli Gmachu Głównego. Wstęp wolny. – Na politechniczny wieczór muzyczny składają się trzy czarujące utwory. Będzie to wieczór sonat. Najpierw

Dzieła Beethovena, Poulenca oraz Saint-Saënsa na obój, fortepian i wiolonczelę zapowiadają niezwykły wieczór muzyczny. Zapraszamy na Politechnikę Gdańską we wtorek, 19 maja 2009. Początek o godz. 18.00 w auli Gmachu Głównego. Wstęp wolny.

– Na politechniczny wieczór muzyczny składają się trzy czarujące utwory. Będzie to wieczór sonat. Najpierw goście usłyszą sonaty Saint-Saënsa oraz Poulenca, obie na obój i fortepian. Następnie wiolonczelista, także z towarzyszeniem fortepianu, zagra piękną sonatę c-dur Beethovena – mówi Andrzej Zawilski z biura koncertowego Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncert jest nie lada gratką dla melomanów. Wystąpią bowiem znakomici muzycy. Na oboju zagra Józef Raatz, profesor zwyczajny gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykonał kilkaset koncertów kameralnych, grając w zespołach stworzonych i prowadzonych przez siebie: Gdańskim Trio Stroikowym, Gdańskim Kwartecie Obojowym, Gdańskim Kwintecie Dętym, Gdańskim Zespole Instrumentów Dętych czy też w Gdańskim Oktecie Dętym. Zagrał też bardzo wiele koncertów solowych i odbył ponad 50 zagranicznych tournée artystycznych z tak znamienitymi orkiestrami, jak gdańskich opery i filharmonii, czy Opery Krakowskiej.
Akompaniowanie na fortepianie obojowi przypadło w udziale Małgorzacie Sienkiewicz-Koseckiej, absolwentce Akademii Muzycznej w Gdańsku. Artystka obecnie pracuje jako akompaniator w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej jest także wiolonczelista Błażej Goliński.  Jako kameralista grał z tak wybitnymi muzykami, jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara czy też Marek Toporowski. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Golińskiemu na fortepianie akompaniować będzie Anna Prabucka-Firlej, która także ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku. Ma na swoim koncie mnóstwo występów solowych  i kameralnych. Koncertowała w wielu krajach, w: Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Islandii, we Włoszech, w Austrii, Grecji, Danii, Rosji, na Litwie, a nawet w Chile, Peru i Iranie. Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego, m.in.: Eduardowi Melkusowi (Austria) i Thomasowi Zehetmairowi (Francja) – skrzypce, Peterowi Damm (Niemcy) – róg, Marii Czajkowskiej (Rosja), Peterowi Leisegangowi (Szwajcaria), Siegfriedowi Palm (Niemcy) – wiolonczela, Williamowi Bennettowi (Wielka Brytania) – flet.

A to już wiesz?  Marcowy poranek NOSPR

Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Akademia Muzyczna w Politechnice”.
Zapraszamy: 19 maja 2009, wtorek, godz. 18.00, aula Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku. Wstęp wolny.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy