Wiadomości branżowe

Energia barw na jesienną chandrę

Powoli kończy się lato a wraz z nim radosna, słoneczna aura. Jak jednak nie dać się jesiennej chandrze? Pomocne mogą okazać się pełne energii kolory w naszych wnętrzach. Dzięki nim wakacyjny nastrój będzie nam towarzyszył przez cały rok – radzi Kamila Orzechowska, architekt wnętrz marki Dekoral. Choć za oknami panuje jeszcze przyjemna, słoneczna pogoda,

Powoli kończy się lato a wraz z nim radosna, słoneczna aura. Jak jednak nie dać się jesiennej chandrze? Pomocne mogą okazać się pełne energii kolory w naszych wnętrzach. Dzięki nim wakacyjny nastrój będzie nam towarzyszył przez cały rok ? radzi Kamila Orzechowska, architekt wnętrz marki Dekoral.

<

p align=”JUSTIFY”>Choć za oknami panuje jeszcze przyjemna, słoneczna pogoda, już wkrótce nadejdzie czas jesiennej szarości. Deszcze, krótsze dni i ponura aura ? wszystko to sprawia, że zaczyna nam towarzyszyć apatia oraz zdecydowanie gorszy nastrój. W walce z jesienną depresją może nam skutecznie pomóc psychologia barw: Większość osób podczas dobierania kolorów do wnętrza pomija zazwyczaj aspekt psychologiczny. Warto jednak pamiętać, że każda barwa ma przypisane sobie emocje, które wyraźnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego odpowiednio zaaranżowane, energetyczne kolory mogą sprawić, że w naszym mieszkaniu będziemy czuć się radośni i pełni werwy, nawet gdy na zewnątrz panować będzie jesienna szaruga. Paradoksalnie zwykła puszka farby może okazać się genialną kapsułką energii, które stanie się naszym antidotum na jesienną chandrę ? wyjaśnia Kamila Orzechowska, architekt wnętrz ze Studia Aranżacji Koloru Dekoral. Zanim więc nastanie czas listopadowej szarości pomyślimy o pełnych energii i ciepłych barwach. Żywe odcienie żółci, pomarańczu czy zieleni wspaniale wpływają na naszą psychikę, wprawiając nas w radosny nastrój. W zależności od naszych preferencji możemy dobierać barwy z jednej gamy kolorystycznej lub tworzyć bardziej odważne, kontrastowe zestawienia.

Południowe klimaty

Południe Europy niemal każdemu kojarzy się ze wspaniałą zabawą i wszechogarniającym relaksem. Klimat ten możemy z łatwością stworzyć także w naszym domu. Wystarczy sięgnąć po intensywne odcienie pomarańczy, takie jak tabasco lub mandarynkowy, aby poczuć się niczym w Hiszpanii. Dodatkowo, jeśli marzy nam się wnętrze pełne temperamentu, kolory te możemy wzmocnić odrobiną intensywnej czerwieni. Barwy te szczególnie poleca się do salonów i jadalni, czyli miejsc, gdzie spotykają się ludzie.

A to już wiesz?  Największe mobilne wydarzenie roku - Generation Mobile 2014

Kiedy jednak pragniemy czegoś odrobinę delikatniejszego, pomyślmy o przyjemnych, cytrusowych barwach. Żółty to kolory optymizmu ? do każdego wnętrza wniesie sporą dawkę radości, ale zarazem poprawi koncentrację i wyzwali kreatywność. Wspaniale na naszych ścianach będą prezentować się odcienie słoneczne oraz inspirowane naturą papaja lub szafran. Dodadzą one naszemu mieszkaniu wspaniałej lekkości, dzięki której skutecznie zapomnimy o jesiennej aurze.

Nie tylko relaksują..?

Zieleń tradycyjnie cieszy się opinią barwy uspokajającej i wyciszającej. Jej stonowane odcienie z pewnością tak na nas działają. Wbrew pozom barwa ta ma również mniej znane, ale bardzo energetyczne oblicze. Jaskrawe odcienie takie jak limonka, trawa cytrynowa czy soczysta papierówka mogą całkowicie odmienić nasze wnętrze, wnosząc doń mnóstwo wigoru. Podobnie działają wyraziste (lecz nie ciemne) odcienie niebieskiego. Wspaniały, intensywny turkus może się okazać barwą, która nie tyko zapewni nam poczucie lekkości, ale również zachęci do twórczego działania.

Eksplozja energii

Co jednak zrobić, kiedy marzy nam się wnętrze niemalże tryskające energią? Najlepiej sięgnąć po mocne i ożywcze kontrasty ? idealne w tym celu okażą się połączenia barw ciepłych oraz zimnych. Zestawiając np. seledyn z kolorem dojrzałej pomarańczy, nadamy naszemu wnętrzu nie tylko oryginalny, ale i bardzo radosny charakter. Podobnie, eksperymentując z intensywną barwą limonki oraz ekspresyjnym fioletem, stworzymy pomieszczenie pobudzające do działania. Wspaniałą propozycją może okazać się również egzotyczny miks mocnej i wyrazistej zieleni z pełnym życia, jaskrawym żółtym. To świeże połączenie doda nam skrzydeł oraz sprawi, że nabierzemy ochoty na nowe wyzwania, nawet gdy za oknem panować będzie wręcz pogoda rodeom z Anglii.

Kolorowe podziały

Wielu architektów poleca także dzielenie pomieszczeń za pomocą kolorów: Jeśli chcemy ożywić nasze mieszkanie i dodać mu odrobinę letniego klimatu, nie musimy malować wszystkich pomieszczeń intensywnymi farbami. Możemy np. salon pomalować mocnym odcieniem pomarańczy a w sypialni pozostawić spokojne i stonowane barwy ? dodaje ekspert marki Dekoral. To rozwianie zapewnia nam po prostu ogromną swobodę. W pomieszczeniach dziennych towarzyszyć będzie nam ożywcza energia, natomiast w sypialni zachowamy nastrój wyciszenia i relaksu.

A to już wiesz?  StopPedofilom.pl - milczenie nie jest złotem

Porad udzieliła:

 

Kamila Orzechowska
Studio Aranżacji Kolorów Dekoral
www.dekoral.pl

 

Przedstawione kompozycje kolorystyczne z łatwością stworzymy przy pomocy najnowszych farb marki Dekoral.

Akrylit W ? odporna na szorowanie, bardzo wydajna emulsja lateksowa do ścian i sufitów. Zapewnia niezwykle trwały efekt malowania dzięki wytrzymałym kolorom i możliwości zmywania zabrudzeń bez uszkodzenia powierzchni;  

  • Farba pachnie podczas malowania
  • Wydajność: do 14 m2/L

  • Opakowanie: farba kolorowa – 2.5L, 5L; farba biała – 1L, 3L, 5L, 10L, 20L

  • 40 kolorów gotowych pogrupowanych w 5 kolekcji kolorystycznych

  • Cena: ok. 37 zł brutto/ opak. 2.5L

 

Akrylit W Fashion Collection ? hypoalergiczna odporna na szorowanie, akrylowa farba lateksowa do ścian i sufitów. Zapewnia niezwykle trwały efekt malowania dzięki wytrzymałym kolorom i możliwości zmywania zabrudzeń bez uszkodzenia powierzchni;

 1.  
  • Farba pachnie podczas malowania

  • Wydajność: do 14 m2/L

  • Opakowanie: 2.5L; 5L

  • 40 kolorów gotowych

  • Cena: ok. 42 zł brutto/ opak. 2.5L

 

Power Paint Colour & Style – ekstremalnie trwała hypoalergiczna emulsja lateksowa, przeznaczona nie tylko do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń, ale także przedmiotów z drewna, drewnopochodnych, stalowych, żeliwnych oraz kaloryferów;

 1.  
  • Farba wielozadaniowa

  • Wydajność: do 12 m2/L

  • Opakowanie: 2.5L

  • 30 kolorów gotowych pogrupowanych w 5 kolekcji kolorystycznych

  • Cena: ok. 67 zł brutto/ opak. 2.5L

Źródło Dekoral. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy