Wiadomości branżowe

Trzy dekady wspierania młodych talentów – Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci obchodzi okrągły jubileusz działalności

W niedzielę 18 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji nowym stypendystom Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Nominacje zostaną wręczone po raz 30. Od początku 2012 roku partnerem strategicznym stowarzyszenia jest PZU.Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie, które od trzech dekad wspiera młodzież wybitnie zdolną poprzez organizowanie

W niedzielę 18 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji nowym stypendystom Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Nominacje zostaną wręczone po raz 30. Od początku 2012 roku partnerem strategicznym stowarzyszenia jest PZU.

<

p>Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie, które od trzech dekad wspiera młodzież wybitnie zdolną poprzez organizowanie obozów naukowych, warsztatów i seminariów. Od początku partnerstwa z PZU, stowarzyszenie zorganizowało 4 wielodyscyplinarne obozy naukowe oraz szereg warsztatów m.in. informatycznych, chemicznych, neuronaukowych, matematycznych w czołowych polskich uczelniach i placówkach badawczych. Fundusz zorganizował również wiele indywidualnych staży badawczych w najlepszych laboratoriach oraz wyjazdy zagraniczne dla stypendystów na obozy naukowe, np. w bazie rakietowej w Norwegii czy w stacji badawczej w Alpach.

W 2010 roku stowarzyszenie borykało się z poważnymi problemami finansowymi, które zakończyły się na początku tego roku, kiedy to największy polski ubezpieczyciel wsparł organizację finansowo, zostając tym samym jej partnerem strategicznym.

  • Dzięki systemowemu wsparciu PZU w 2012 roku było możliwe wzmocnienie, modernizacja i rozbudowa programu pomocy wybitnie zdolnym ? mówi Maria Mach, dyrektor biura Funduszu i dawna stypendystka. – Wzbogaciliśmy między innymi ofertę naszych zajęć o warsztaty neuronaukowe w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN. Warsztaty poświęcone były jednej z najlepiej rozwijających się obecnie dziedzin wiedzy – badaniu procesów zachodzących w mózgu – dodaje.

Dzięki wsparciu finansowemu PZU możliwe było również wydanie dla rodziców i nauczycieli poradnika ?Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc?, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony tej grupy odbiorców. Dodatkowo Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci miał możliwość przeprowadzenia szerszej akcji informującej o programie poprzez intensywną akcję promocyjną w Internecie oraz bezpośredni kontaktom ze szkołami.

  • Gratulujemy Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci 30 lat wspaniałej działalności i dokonań we wspieraniu najzdolniejszej polskiej młodzieży. W wyniku działań promocyjnych, podjętych przez Fundusz w tym roku, zwiększyła się liczba osób zgłaszających się do programu. Szczególnie cieszy nas fakt, że rośnie liczba uczestników programu pochodzących ze wsi i małych miasteczek ? powiedział Bogdan Benczak, Prezes Fundacji PZU. – Dla Fundacji PZU wyrównywanie szans edukacyjnych i życiowych dzieci i młodzieży jest jednym z najważniejszych celów. Za pośrednictwem naszej Fundacji prowadzimy także konkurs grantowy, mający na celu wzbogacanie oferty edukacyjnej na obszarach wiejskich i w małych miastach ? dodaje.
A to już wiesz?  PZU mecenasem ekspozycji insygniów Orderu Orła Białego

Wszystkie zajęcia organizowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci są bezpłatne, uczniowie dostają również zwrot kosztów podróży. Dzięki temu trudna sytuacja finansowa czy miejsce zamieszkania nie są barierami dla uczestników warsztatów i obozów naukowych. Organizacja zapewnia także uczniom darmowe prenumeraty czasopism i książki specjalistyczne, a także – indywidualne stypendia celowe np. na zakup instrumentu czy wyjazd na dodatkowy kurs.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci wspiera nie tylko przyszłych naukowców, ale i uzdolnioną artystycznie młodzież. Od początku 2012 roku został zorganizowany szereg koncertów, wystawy prac plastycznych, plener malarski, seminarium filmowe prof. Krzysztofa Zanussiego. Dzięki odzyskanej płynności finansowej po przerwie został ponownie zorganizowany obóz dla muzyków.

Uroczysta inauguracja 30. roku działalności Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prelegentów wystąpią m.in. prof. Jan Madej, przewodniczący zarządu KFnrD oraz Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

 

***
W ramach działań z obszaru edukacji PZU wspiera organizacje pozarządowe umożliwiające dzieciom i młodzieży rozwój oraz propagujące postawy przedsiębiorcze, takie jak Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Za pośrednictwem Fundacji PZU prowadzony jest także konkurs grantowy, mający na celu wzbogacanie oferty edukacyjnej na obszarach wiejskich i w małych miastach. W tym roku PZU otrzymał statuetkę Fundacji ?ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom? za wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce. Za działania społecznie zaangażowane Grupa PZU zdobyła główną nagrodę w VI edycji konkursu ?Liderzy Filantropii?, w kategorii firm, które przekazały najwięcej pieniędzy na cele społeczne.

Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy