Wiadomości branżowe

Spektakl plenerowy ?Basculoscopia?

Zjawiskowe widowisko łączące elementy cyrku, muzyki, teatru i maszynerii, inspirowane światem snów i artystycznym potencjałem maszyn francuskiej grupy ?Pipototal? będzie można zobaczyć dwukrotnie w Toruniu: w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja) o godzinie 21.00 na Placu Cyrkowym u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Centralnym elementem scenografii spektaklu jest Wielka Arka stworzona z metalu. Fabuła ?Basculoscopii? opiera się na historii mieszkańców ocalonych z rozpadu świata, którzy muszą utrzymać maszynę w idealnym stanie gotowym do działania.

Olbrzymi metalowy łuk, wykuty przez ludzi i ukształtowany przez czas? Grupa ocalałych, uchodźców na tej wyspie, z ostatniego bastionu tak zwanej ?cywilizacji?. Ocalonych w świecie upadku, w którym historia ulega potrzebom chwili: aby przetrwać ? i utrzymać machinę w ruchu. Każdy z mieszkańców łączy się z maszynerią ? opętani jej cenną i zbyt rzadką energią ? z wyjątkiem ostatniego z przybyłych, stanowiącego małe nasienie zwątpienia. Czy będziemy mieli odwagę zmienić nasze nawyki?? ? pytają autorzy spektaklu z francuskiej grupy ?Pipototal?.

Artyści tworzą urzekający, oniryczny świat, w którym potężna wyrzeźbiona struktura zostaje ożywiona. W miarę rozwoju historii, maszyna będzie coraz bardziej eksponowana, staje się coraz bardziej mobilna i pełna niespodzianek.

Fizyczny język opracowany przez akrobatów służy pośredniej narracji. Ciało staje się symbolem, połączone z ruchomą rzeźbą i dźwiękiem, w świecie, w którym opór jest koniecznością. Sztuka cyrkowa jest absorbowana przez historię ? wyjaśnia Amandine Lemaire z grupy ?Pipototal?.

Francuska grupa ?Pipototal? została założona w 1989 roku przez Philippe?a Geffroya, aktora, wynalazcę i konstruktora. Artyści tworzą przedstawienia uliczne, nawiązujące do twórczości Leonarda da Vinci.

Spektakl plenerowy ?Basculoscopia? zostanie zaprezentowany w godzinach od 21.00 do 22.00 na Placu Cyrkowym, u zbiegu Szosy Lubickiej i ulicy Przy Skarpie w piątek (2 maja) i w sobotę (3 maja). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Centrum Wspierania Inicjatyw   #Rzymski Marsz   #Wiecznego Miasta   #Wiecznym Mie