Wiadomości branżowe

Kwietniowy koncert NOSPR

W piątek, 4 kwietnia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie prezentując dzieła Brittena, Chaczaturiana i Vaughana Williamsa. Orkiestrę poprowadzi angielski dyrygent i oboista, Paul Goodwin, a jako solista wystąpi skrzypek reprezentowany przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena ? Jarosław Nadrzycki.

<

p>Koncert rozpocznie Uwertura amerykańska Benjamina Brittena napisana w 1941 r. podczas pobytu kompozytora w USA, na zamówienie Artura Rodzińskiego i Cleveland Orchestra. Do wykonania zamówionego dzieła nie doszło a sam autor o nim zapomniał. Po przeszło 30 latach manuskrypt odnaleziono w jednej z nowojorskich bibliotek. Utwór prawykonanała City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Simona Rattle?a 7 lat po śmierci kompozytora, w listopadzie 1983 r. w Birmingham Town Hall. Uwertura utrzymana w stylistyce neoklasycznej wyraźnie nawiązuje do twórczości zaprzyjaźnionego z Brittenem Aarona Coplanda, wykorzystując wpływy jazzu i folkloru amerykańskiego.

Koncert skrzypcowy Aram Chaczaturian dedykował Dawidowi Ojstrachowi. Ten wybitny skrzypek utwór prawykonał w 1940 r. w Moskwie, pisząc uprzednio do niego własną kadencję. Zapewne oryginalne motywy ormiańskie przenikające warstwy melodyczne, harmoniczne i rytmiczne Koncertu w połączeniu z niebanalną instrumentacją zdecydowały o wielkiej popularności utworu, należącego dziś do żelaznego repertuaru skrzypcowego.

W tym samym okresie (1938-1943) V Symfonię pisał Ralph Vaughan Williams. Ta bodaj najsubtelniejsza z dziewięciu symfonii brytyjskiego kompozytora powraca do jego wczesnej, romantycznej stylistki. Materiał melodyczny dzieła Vaughan Williams zaczerpnął z pisanej w tym samej czasie opery Wędrówka pielgrzyma. I choć ?zrodziła się? Symfonia ze scenicznych inspiracji, nie jest dziełem programowym.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w Sali im. G. Fitelberga (Katowice, pl. Sejmu Śl. 2). Bilety w cenie 30 zł (ulgowe ? 20 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (31.03-4.04.), w punktach Ticketportal (31.03-4.04.) oraz na stronach www.ticketportal.pl, www.ebilet.pl i www.promostrefa.tauron-pe.pl.

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Filharmonii Ba   #Jego Kr   #Nagroda Lecha Wa   #Nagrody Lecha Wa