Wiadomości branżowe

?Borgman? ? mroczne holenderskie kino w najlepszym wydaniu. Dystrybucja ? Film Point Group

“Borgman” był objawieniem festiwalu filmowego w Cannes w 2013, gdzie walczył o nagrodę Złotej Palmy. Był również holenderskim kandydatem do Oscara. Od 28 lutego będzie go można zobaczyć w polskich kinach. Dystrybutorem filmu jest FILM Point Group.

Tytułowy bohater, Borgman, to postać o nieznanej tożsamości. Na ekranie po raz pierwszy pojawia się jako ścigany, ratujący się ucieczką ze swojego dotychczasowego schronienia ? komór wybudowanych pod powierzchnią lasu ? przed zadziwiającą pogonią. Schronienie znajduje pod dachem mieszczańskiego domu na przedmieściach. Jego obecność odkryje prawdziwe oblicze bogatej, holenderskiej rodziny. Film był również nominowany do Złotej Palmy, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz do Grand Prix MFF w Toronto.

?Borgman? opiera się na tajemnicy, klimacie osaczenia oraz obecności czegoś przerażającego, ale niemożliwego do nazwania (w końcu najbardziej boimy się rzeczy, których nie znamy). Van Warmerdam tworzy oryginalny obraz, który ciężko porównać do filmów, jakie oglądało się wcześniej. Gdyby zmuszono mnie wskazania podobnych tytułów, to nazwałbym ?Borgmana? kreatywnym połączeniem ?Kła?, ?Funny Games? oraz ?Inwazji porywaczy ciał?, wszystko w klimacie przypominającym nieco zabawę z gatunkiem ?home invasion? ? pisali recenzenci po pokazie filmu w Cannes. – Opowieść pełna niedopowiedzeń, przerażające i charyzmatyczne postacie ukryte pod maskami przeciętnych ludzi, klaustrofobiczny klimat i sprytnie przemycony czarny humor – w ?Borgmanie? jest wszystko.

?Borgman? to film intrygujący, ponieważ cała fabuła krąży wokół pytania: Kim jest tytułowy bohater? Reżyser nigdy ostatecznie na nie nie odpowiada. Oczywiście można z łatwością się tego domyślić. Trudniej przyjdzie widzowi rozszyfrowanie powodów, dla których robi to, co robi. Ta tajemnica skupia uwagę widza, przyciąga go niczym ćmy światło lampy. A fakt, że nie wszystko zostaje wyłożone na stół, tylko potęguje ciekawość ? pisał w relacji z Cannes w maju 2013 r. Marcin Pietrzyk (Filmweb).

Film Point Group jest dystrybutorem również innego europejskiego kandydata do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. ?Wielkie piękno? można oglądać w kinach od 7 lutego.

FILM POINT GROUP to producent i dystrybutor filmowy, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group. Prezesem spółki jest Jarosław Pachowski, w latach 1998 – 2002 wiceprezes Zarządu TVP SA nadzorujący  Produkcję Filmową w Telewizji. Dyrektorem zarządzającym FILM POINT GROUP jest Andrzej Serdiukow,  w latach 2000-2005 dyrektor produkcji Telewizyjnej Agencji Produkcji Teatralnej i Filmowej, następnie dyrektor Agencji Filmowej TVP. W latach 2008-2011 był  prezesem zarządu Syrena Films. Film Point Group jest dystrybutorem filmów ?Roman Polański? oraz ?Reality? – zdobywcy Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes 2012, a także współproducentem i dystrybutorem ?Płynących wieżowców? nagrodzonych na MFF w Karlowych Warach i Festiwalu Filmowym w Gdyni 2013. Najnowsza koprodukcja Film Point Group to komedia Piotra Wereśniaka ?Wkręceni?, która weszła właśnie do kin. 

 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Dlaczego Wenecj   #Kopia Miasteczka   #Starym Kontynencie   #Tarsago Polska