Wiadomości branżowe

Andrzejkowe przepowiednie. Jaką przyszłość przewiduje Wróżbita Maciej dla rynku e-booków?

Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawy. Lano na wodę wosk, z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość, dziewczyny zaglądały do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża. Współcześnie Andrzejki mają głównie formę dodatku do wieczorów tanecznych i spotkań towarzyskich. Są jednak tacy, dla których wróżby wykonywane tego wieczoru to przede wszystkim tradycja. Virtualo w konwencji andrzejkowej zabawy poprosiło o wypowiedź znanego Wróżbitę Macieja, aby podpytać go jaka przyszłość czeka książki elektroniczne.

Co przyniesie rynkowi e-booków rok 2014? (Słońce i As Monet)

Zdaniem Wróżbity Macieja rynek e-booków dopiero się rozkręca i powoli wychodzi z niszy. Karty optymistycznie pokazały, że rok 2014 to nowe możliwości i rozwój, a także szansa na zarobienie dobrych pieniędzy. Pan Maciej zobaczył w kartach również pewien rodzaj przesytu, zmęczenia mediami i może także działaniami promocyjnymi, który odnosi się jego zdaniem do całego społeczeństwa. Przez trzy kolejne lata rynek e-książek będzie rozwijał się podobnie do obecnego układu sił, po tym okresie nastąpi duża zmiana – być może zadebiutuje na rynku kolejny mocny gracz?

A jak będzie z czytelnictwem i rynkiem książki? (Diabeł i Walet monet)

Wróżbita Maciej niestety nie przekazał nam pocieszających wieści w tej materii i przepowiada dalszy spadek czytelnictwa. Czytelnicy uważają książki za bardzo drogie i będą szukać alternatywnych rozwiązań. Być może będą zatem poszukiwać o wiele tańszych e-booków? Kolejne 5 lat nie będzie dla rynku książki łatwe, później są szanse na zmianę na lepsze. Zdaniem Wróżbity zaledwie 8% ludzi kocha czytać książki ? to nie wróży dobrze polskiemu czytelnictwu.

Co z 23% VATem? (Pustelnik i Wisielec)

Niestety i tutaj Wróżbita Maciej nie pocieszył nas tym, co powiedziały mu karty. Wskazały one, że w Polsce będzie dokładnie tak jak gdzie indziej, a że wszędzie poza drobnym wyjątkiem Luksemburga i Francji VAT na e-booki wynosi aktualnie 23%, również w Polsce tak pozostanie przez długi czas. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Finansów nas jednak pozytywnie czymś zaskoczy.

A co czyta Wróżbita?

Odpowiedź Wróżbity Macieja nas całkowicie zaskoczyła. Myśleliśmy, że czyta przede wszystkim książki związane ze swoim zawodem, czyli z magią i tarotem albo ewentualnie “Przepowiednie Nostradamusa”. Jednak okazuje się, że takich tytułów wróż w ogóle nie czyta, gdyż uważa, że “mieszają one w głowie i nie są dobre”. Bardzo lubi natomiast książki przyrodnicze, przygodowe i psychologiczne. Ostatnio Pan Maciej czytał “Inferno”, które jego zdaniem było niezłe, ale nie zachwycające. Nie przepada za książkami sensacyjnymi i kryminałami, lubi natomiast książki Olgi Tokarczuk.

Wróżbita Maciej napisał również własną książkę pod tytułem “Listy do Boga, czyli prawie o wszystkim”, która nie została jeszcze wydana, planuje również napisać książkę o tarocie.

Czy andrzejkowe przepowiednie dotyczące polskiego czytelnictwa i rynku e-booków spełnią się? Czas pokaże jak wróżby Pana Macieja będą miały się do przyszłości książek elektronicznych.

Źródło Virtualo. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts