Wiadomości branżowe

Mahler na koniec roku

W piątek, 14 grudnia o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie na ostatnim w tym roku koncercie abonamentowym. Pod batutą znakomitego austriackiego dyrygenta Christiana Arminga, orkiestra wykona IX Symfonię Gustava Mahlera.

IX Symfonia D-dur jest ostatnim skończonym dziełem symfonicznym Mahlera. Prawykonana już po śmierci kompozytora  16 czerwca 1912 r. jest jego wzruszającym pożegnaniem z życiem, światem, epoką. Stanowi swoiste rozliczenie z symfoniczną tradycją, będąc jednocześnie zapowiedzią nowego porządku muzycznego. Monumentalne założenia formalne oraz przepych instrumentalno-brzmieniowy mieszają się ? jak we wszystkich symfoniach Mahlera ? ze znakomitymi, frapującymi pomysłami wycyzelowanych muzycznie szczegółów. Ta secesyjna symfonia niesie ze sobą atmosferę fin de si?cle?u ? już w pierwszej jej części odczytać można dramat końca wieku: oczekiwanie śmierci, ból, cierpienie, walkę, aż w końcu pogodzenie się z losem. O pierwszej części IX Symfonii napisał Alban Berg: To najpiękniejsza rzecz, jaką stworzył Mahler. Wyraża ona ogromną miłość do tej ziemi, tęsknotę, by żyć na niej w pokoju? zanim nadejdzie śmierć. Bo nadchodzi ona nieubłaganie (?)

<

p>Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 411 CCK, odbędzie się spotkanie z Grażyną Brewińską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety w cenie 35 zł (ulgowe ? 20 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (10-14.12.), w punktach Ticketportal (10-14.12.) oraz na stronach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.

Kasa biletowa NOSPR
12-13.12. od 15.00 do 17.00 oraz 
w dniu koncertu od godz. 17.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]l

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts