Wiadomości branżowe

W poniedziałek poznamy najlepsze filmy 2012 i najlepsze filmy sensacyjne. Gala Złote Kaczki 2012

Już w najbliższy poniedziałek, 26 listopada, poznamy najlepsze polskie filmy minionego sezonu oraz najlepsze filmy sensacyjne nakręcone w Polsce po 1945 r. Wielka gala Złote Kaczki 2012 odbędzie się w poniedziałkowy wieczór w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich.

Relację z uroczystości pokaże Telewizja Polska na antenie TVP 1 o godz. 21.30. 

Galę poprowadzą Grażyna Torbicka i redaktor naczelny magazynu FILM, Tomasz Raczek. Na widowni zasiądą aktorzy i twórcy filmowi nominowani do tegorocznych Złotych Kaczek, a także twórcy najlepszych polskich filmów sensacyjnych  nakręconych po 1945 r.     

Wśród nominowanych do Złotej Kaczki dla najlepszego polskiego filmu 2012 są 23 polskie filmy pełnometrażowe, które weszły na nasze ekrany pomiędzy 1 października 2011 r. a końcem września 2012, wśród nich m.in. ?W ciemności? Agnieszki Holland, ?Jesteś Bogiem? Leszka Dawida, ?Lęk wysokości? Bartka Konopki, ?Róża? Wojciecha Smarzowskiego.

Do nagrody dla najlepszej aktorki kandydowały m.in. Juliette Binoche, Katarzyna Figura, Agata Kulesza, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Joanna Kulig, Gabriela Muskała. O Złotą Kaczkę 2012 rywalizowali również panowie, m.in. Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Piotr Adamczyk, Marian Dziędziel, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Emil Karewicz i Stanisław Mikulski, Mateusz Kościukiewicz, Cezary Pazura, Antoni Pawlicki, Wojciech Pszoniak, Borys Szyc, Michał Żebrowski i Lesław Żurek.

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2012 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, współorganizatorem Gali również Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronat honorowy nad Galą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym sponsorem Gali Złote Kaczki 2012 jest Orange, prestiżowymi sponsorami zostały firmy W.Kruk i Vistula. Partnerem gali jest Grupa Żywiec.

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma “Film” (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

 *****

?Film? to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r.

 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy