Wiadomości branżowe

Poranek NOSPR z okazji 120. rocznicy urodzin Dariusa Milhauda

W niedzielę, 2 grudnia o godz. 12.00 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na kolejny w tym sezonie poranek symfoniczny. Program koncertu w  całości wypełni twórczość Dariusa Milhauda. Orkiestrę poprowadzi Ruben Silva ? dyrygent boliwijskiego pochodzenia, w roli solisty wystąpi akordeonista Maciej Frąckiewicz.  

<

p>
Koncert NOSPR wpisuje się w obchody 120. rocznicy urodzin Dariusa Milhauda ? francuskiego kompozytora, który przyszedł na świat 4 września 1892 r. w Marsylii. Z rodzinnej Prowansji  wyjechał do Paryża, gdzie w 1909 r. rozpoczął naukę w tamtejszym konserwatorium (kształcił się w klasie skrzypiec, kompozycji oraz dyrygentury). W czasie I wojny światowej, za sprawą swojego przyjaciela Paula Claudela ? późniejszego ambasadora francuskiego w Brazylii, otrzymał posadę sekretarza ambasady w Rio de Janeiro. Podróżował również do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wojnie wykładał kompozycję w Mills College w Oakland w Kalifornii (do grona jego studentów należał m.in. Steve Reich). Liczne podróże, które Milhaud odbył w czasie swojego intensywnego życia twórczego nie pozostały bez wpływu na jego twórczość. Nawiązania do muzyki brazylijskiej, amerykańskiej i angielskiej, czy wreszcie do rodzimego folkloru francuskiego i prowansalskiego obecne są w wielu kompozycjach Milhauda. W programie niedzielnego koncertu NOSPR znalazły się dzieła reprezentujące właśnie tę grupę twórczości francuskiego kompozytora: Kentuckiana ? Divertissement on Twenty Kentucky Airs (1948), Suita angielska na akordeon i orkiestrę (1942), Saudades do Brasil (wybór) oraz Suita prowansalska na orkiestrę (1936).

Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety w cenie 25 zł (ulgowe ? 15 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (26.11-2.12.), w punktach Ticketportal (26-30.11.) oraz na stronach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.

Kasa biletowa NOSPR
29-30.11. od 15.00 do 17.00 oraz
w dniu poranku od godz. 10.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts