Wiadomości branżowe

Yes, he can, but? ? rozstrzygnięcie konkursu Wprost i ambasady USA

Yes, he can! No, he can’t! Yes, but… - ilu autorów, tyle odpowiedzi. Na 13 edycję konkursu tygodnika WPROST i Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce napłynęło prawie 200 prac. Zwyciężczynią konkursu została świeżo upieczona absolwentka liceum, Kasandra Wenderska z Pudliszek. Drugie miejsce zajął Jakub Dobraszek, student dziennikarstwa

Yes, he can! No, he can’t! Yes, but… – ilu autorów, tyle odpowiedzi. Na 13 edycję konkursu tygodnika WPROST i Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce napłynęło prawie 200 prac. Zwyciężczynią konkursu została świeżo upieczona absolwentka liceum, Kasandra Wenderska z Pudliszek. Drugie miejsce zajął Jakub Dobraszek, student dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a trzecie – Dominika Stylińska, licealistka z Lublina.

Główną nagrodą w konkursie jest trzytygodniowe stypendium w Missouri School of Journalism, nagrodami są również notebooki HP oraz staże w redakcji tygodnika WPROST.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: ”Czy Barack Obama wygrałby wybory prezydenckie w Polsce?” A jak odpowiadali?

(…) mimo niezliczonych ilości przeszkód, przetykanych tu i ówdzie niedorzecznościami – Barack Obama mógłby stanąć na czele polskiego państwa. Ale czy chciałby? – to fundamentalne pytanie postawiła zwyciężczyni konkursu, Kasandra Wenderska, pokazując niełatwą drogę, którą musiałby przebyć prezydent Stanów Zjednoczonych w drodze na Krakowskie Przedmieście. Bo ani polskie partie, choć może by i chciały, ani społeczeństwo, choć precedens Stana Tymińskiego wciąż jest żywy w pamięci, ani nawet media, choć przychylne, zwycięstwa by mu na pewno nie ułatwiły. Czy w Polsce – jak w reklamie pewnej firmy sportowej – „Impossible is nothing”?

Stany Zjednoczone Ameryki już zamknęły pewien rozdział, ewoluowały. W Polsce kolejne strony są dopiero zapisywane. Zwycięstwo Baracka Obamy w naszym kraju jest jak próba dotknięcia gwiazdy. Ale przecież gwiazdy czasem spadają… – konstatował z kolei Jakub Dobroszek, laureat drugiego miejsca. Jego zdaniem, dzisiaj w Polsce sukces wyborczy Obamy należy między bajki włożyć. Najlepszym tego dowodem jest porażka Radosława Sikorskiego – polskiego odpowiednika Obamy, jak pisze autor – w prawyborach prezydenckich w PO.

A może jednak? Ze swoją nienaganną aparycją, ze znajomością sztuki oratorskiej, z perfekcyjnie przygotowaną kampania wyborczą, z poglądami, które wychodziły naprzeciw oczekiwaniom jak największej grupy ludzi… (…) gdyby reelekcja w USA okazała się dla Obamy klęską, Polacy z chęcią otworzyliby amerykańskiemu prezydentowi drzwi. Barack, startuj w wyborach w Polsce! Yes, you can! – pisze w swojej pracy Dominika Stylińska, laureatka trzeciego miejsca.

Prace konkursowe oceniało jury, któremu przewodniczył redaktor naczelny WPROST, Tomasz Lis, a w którym zasiadali także Elaine Margaret Monaghan, dziennikarka, małżonka ambasadora USA w Polsce, pisarz Janusz Głowacki oraz publicystka Agata Passent.

Poza trójką laureatów, wyróżnienia w konkursie otrzymali Marcin Bień, Karolina Drogowska, Iwona Galewska, Daniel Markiewicz, Tomasz Ostach, Jan Piątkiewicz oraz Andrzej Rozen.

Wyróżnione prace w najbliższych dniach zostaną opublikowane w serwisie Infotuba.pl. 

Partnerem konkursu była firma HP, patronem medialnym – Akademickie Radio Kampus.

Konkurs  WPROST i Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce dla młodych dziennikarzy jest organizowany od 1998 r. W poprzednich edycjach uczestniczyło prawie 2000 młodych ludzi. Ideą konkursu jest promowanie osób, które uważnie obserwują otaczającą ich rzeczywistość, potrafią ją analizować i umieją o niej pisać mądrze i z pasją. Dzięki udziałowi w konkursie mają okazję pokazać swój talent, a jako laureaci – również rozwijać go pod okiem doświadczonych kolegów. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które nie ukończyły 25 lat i prześlą do redakcji esej na „zadany” temat.

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod jego kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce.

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy