Wiadomości branżowe

Książka Audio Roku 2010. Ruszyła trzecia edycja

Ruszyła trzecia edycja konkursu Książka Audio Roku. Do końca lipca 2011 roku wydawnictwa mogą nadsyłać nagrane i wydane w 2010 roku audiobooki. Audiobooki będą oceniane przez profesjonalne jury, a także poprzez głosowanie internautów. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie (listopad 2011).

Celem konkursu jest zwiększenie popularności formatu jakim jest książka audio. Organizatorom zależy na oswojeniu szerokiej publiczności ze słuchaniem słowa mówionego i promowanie najlepszych polskich produkcji.

Moim osobistym celem jest przekonanie tych wszystkich osób, które spędzają długie godziny podróżując, że warto w tym czasie zrobić coś pożytecznego – posłuchać dobrej literatury. Często po pracy nie mamy czasu i ochoty na czytanie. Szanujmy więc nasz czas i każdą chwilę wykorzystujmy efektywnie. mówi Bartłomiej Roszkowski, prezes NetPress Digital, spółki prowadzącej serwis www.Nexto.pl. – Zależy mi, aby osoby początkujące zaczynały przygodę z audiobookami od najlepszych dzieł. Dla tych co słuchają już audiobooków nagrodzone pozycję są pewną wskazówką po jaki tytuł sięgnąć, jako kolejny – dodaje Roszkowski.

Rynek audiobooków rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Według badań Biblioteki Analiz, wartość rynku audiobooków w Polsce (w cenach wydawców) wzrosła w latach 2006-2010 z 2,7 mln zł do ponad 20 mln zł. Jeszcze kilka lat temu oferta tytułów na rynku liczyła zaledwie 100 tytułów. Obecna oferta tytułów to ponad 1700 pozycji. Książki audio odpowiadają na potrzeby nowoczesnego, zabieganego „czytelnika”, który często nie ma czasu na czytanie, a chciałby mieć stały kontakt z najlepszą literaturą.

Dziś oferta obejmuje m.in. bajki i klasykę literatury, ale też literaturę faktu, współczesną beletrystykę, literaturę religijną, a nawet przewodniki turystyczne. Na rynek wydań audio weszli zarówno tradycyjni wydawcy (m.in.: Bellona, Muza, W.A.B., Media Rodzina, Wilga, Studio Emka, Albatros, Sonia Draga, Świat Książki), jak i zupełnie nowe firmy, które wyspecjalizowały się w ofercie audio (Biblioteka Akustyczna, Propaganda, Pramatek Audio, Qes Agency, Auditus, Aleksandria, MTJ, StoryBox.pl i wielu innych).

Głównym organizatorem konkursu jest jeden z największych sklepów internetowych z audiobookami www.Nexto.pl. Wydawców zainteresowanych udziałem w konkursie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń i nagrań na adres: ul. Zastawie 12/Kazimierów, 05-074 Halinów. Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin Konkursu dostępne są na stronie internetowej www.ksiazkaaudioroku.pl. Tytuły można zgłaszać do 31.07.2011.

O Konkursie Książka Audio Roku

Pierwsza edycja konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wydawców, mediów i wszystkich osób zainteresowanych książkami audio w Polsce. Zgłoszonych zostało aż 116 tytułów przez 23 wydawców. Spośród wszystkich zgłoszeń nominowanych zostało po 8 tytułów w ramach pięciu kategorii merytorycznych oraz 14 tytułów w kategorii „Oprawa graficzna”. Skład jury stanowili uznani eksperci, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. To jednocześnie nazwiska reprezentujące różne obszary twórczości, co dla wydawców i sympatyków książek audio było gwarancją rozmaitego spojrzenia na poddawane ocenie tytuły.

Lista zwycięzców według kategorii w pierwszej edycji konkursu przedstawia się następująco:

  1. Dla dzieci i młodzieży: „Księga Dżungli: – Rudyard Kipling (Promatek Audio) – Lektorzy: Adam Hutyra, Marcin Nowakowski
  2. Kryminał i sensacja: „Zły” – Leopold Tyrmand (Agora S.A.) – Lektor: Marek Kondrat
  3. Literatura faktu i reportaże: „Astor Piazzolla. Moja historia” – Natalio Gorin (Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.) – Lektor: Waldemar Malicki
  4. Literatura piękna: „Folwark zwierzęcy” – George Orwell (Muza S.A.) – Lektor: Tadeusz Sznuk
  5. Poradniki/Inne:„Praktyczne metody osiągania sukcesu cz.1 Zdobywanie fortuny” – M.R. Kopmeyer (Audioclub Sp. z o.o., Bellona S.A.) – Lektor: Jan Wilkans
  6. Oprawa graficzna: „Imperium. Postscriptum” – Ryszard Kapuściński (Agora S.A.) oraz dwa wyróżnienia w tej kategorii dla książek: „Folwark zwierzęcy” – George’a Orwella (Muza S.A.) i „Merde! Rok w Paryżu” – Stephena Clarke’a (Biblioteka Akustyczna)

Zarówno wyróżnione jak i nominowane nagrania to znane i bestsellerowe produkcje ostatnich lat, które są adaptacjami polskiej i światowej literatury. Imponujące jest również grono lektorów, którzy brali udział w ich realizacji . Wśród czytających nominowane audiobooki można znaleźć między innymi takie sławy jak: Marek Kondrat, Tadeusz Sznuk, Jerzy Stuhr, Jan Englert, Jerzy Trela, Piotr Fronczewski czy Krystyna Czubówna. Z drugiej strony, oprócz wspomnianych pozycji bestsellerowych, na liście nagrodzonych i nominacji znalazły się tytuły nieco mniej popularne, wydane przez mniejszych wydawców. Te również wyróżniają się jakością produkcji, prezentują wysoki poziom literacki i w konsekwencji zasługują na uwagę odbiorców.

Więcej informacji na temat poprzedniej edycji pod adresem:

http://www.ksiazkaaudioroku.pl/2009/

O Nexto.pl

Nexto.pl jest w Polsce liderem w zakresie sprzedaży czasopism i książek w wersji elektronicznej. Każdy z produktów znajdujących się na Nexto.pl można nabyć taniej, bezpiecznie, w najnowocześniejszej dostępnej technologii oraz bez konieczności czekania na fizyczną przesyłkę pocztową.

Sklep Nexto.pl został wyróżniony miejscem w pierwszej dziesiątce najlepszych sklepów internetowych w Polsce w 2010 roku według WPROST i Money.pl w kategorii “Kultura i rozrywka” prześcigając o kilka miejsc księgarnię EMPIK.

Nexto.pl dostarcza technologię oraz e-publikacje dla jednej z największych sieci komórkowych w Polsce – Plus. Firma współpracuje obecnie z ponad 100 wydawnictwami z Polski i zagranicy. Głównym inwestorem jest fundusz inwestycyjny MCI Management. NetPress Digital, spółka zarządzająca sklepem Nexto.pl, znalazła się także w gronie najlepszych firm technologicznych w Europie w ramach konkursu RED HERRING 100.

Źródło NetPress Digital Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Idea Pop   #Sieci Euronet   #SMS