Wiadomości branżowe

?Spotkanie? w Nowym Jorku

Znamy już zwycięzców dziesiątej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Do Nowego Jorku, w nagrodę za pierwsze miejsce, pojedzie Natalia Bażowska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Druga nagroda – czek o wartości 5 tys. zł na zakup materiałów plastycznych – trafiła do Ewy Mrowiec z ASP w Katowicach, a trzecia – czek o wartości 2 tys. zł – do studenta ASP w Krakowie – Łukasza Bilińskiego. Nagrodę specjalną zdobył Łukasz Patelczyk z gdańskiej ASP, który spędzi miesiąc w Walencji. Nagrodzono nie tylko prace malarskie. Po raz pierwszy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania innej formy plastycznej, jaką jest plakat. W tej dziedzinie sztuki zwyciężyła Natalia Trepczyk, która otrzymała czek o wartości 1 tys. zł na zakup materiałów plastycznych. Jej plakat będzie zapowiadał następną edycję APH.

Uroczystość wręczenia nagród połączona z wernisażem wystawy prezentującej ścisłych finalistów konkursu odbyła się w Państwowej Galerii Sztuki w nowym Domu Zdrojowym. Zwycięzców wyłoniono spośród 16 finalistów – studentów z Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska i Warszawy. Tegorocznymi jurorami konkursu byli: Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy Ergo Hestia i pomysłodawca konkursu, Josep Santacreu, prezes hiszpańskiej firmy ubezpieczeniowej DKV Seguros, dziennikarka Bogna Świątkowska oraz artyści – Karen Gunderson, Jarosław Fliciński i Adam Adach.

Losy dotychczasowych laureatów potwierdzają, że artystyczna podróż może być silną inspiracją dla dalszego rozwoju. Odnoszą sukcesy nie tylko w malarstwie, ale też w dziedzinach pokrewnych – od komiksu, przez projektowanie teatralnych kostiumów, po projekty multimedialne i interdyscyplinarne. Niektórzy po dyplomie zostają w murach macierzystych akademii w roli nauczycieli. Ich prace trafiają na liczne wystawy, a także na aukcje sztuki i do prywatnych kolekcji. Zanim wyjadą w świat – warto spotkać się z nimi w Sopocie. Wystawa ich prac w PGS potrwa do 17 lipca br.

Artystyczna Podróż Hestii to projekt realizowany przez Ergo Hestię od 2002 roku, adresowany do studentów IV i V roku wydziałów malarstwa i rzeźby. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, później Ergo Hestia zaprosiła do współpracy wszystkie uczelnie w kraju. Od początku główną nagrodą jest stypendium w Nowym Jorku. Nagroda specjalna to z kolei wyjazd do Walencji, możliwy dzięki współpracy Ergo Hestii z hiszpańskim partnerem ubezpieczeniowym, firmą DKV Seguros. Warto dodać, że organizuje ona u siebie podobny konkurs, którego laureaci w nagrodę odwiedzają między innymi Polskę i Trójmiasto.

Źródło Hestia SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts