Wiadomości branżowe

Polska woła o ludzi sumienia na Marszu dla Życia i Rodziny

W niedzielę już po raz szósty ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem „Polska woła o ludzi sumienia” ok. 20 tysięcy ludzi w bardzo radosnej atmosferze wyraziło swoje poparcie dla wartości rodzinnych oraz poszanowania życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Marsz przeszedł ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Świętojerską, aż do Ogrodu Krasińskich, gdzie odbył się piknik rodzinny. Maszerujący, w rytmie dźwięków wygrywanych przez orkiestrę Częstochowa „Pipes and Drums”, w towarzystwie szczudlarzy i bańkarzy oraz przy najpiękniejszych dźwiękach na świecie, jakim jest śmiech dzieci uczestniczących w Marszu, tworzyli prawdziwie rodzinną atmosferę. Marsz jest okazją do dziękczynienia za życie. My po prostu kochamy życie i chcemy to wyrazić. Dlatego też Marsz jest okazją do podziękowania tym, którzy są otwarci na życie. Stąd kobiety w stanie błogosławionym otrzymały dla swoich jeszcze nienarodzonych pociech, ale już obecnych wśród nas, body z logiem Marszu – mówi Anna Borkowska-Kniołek, Rzecznik Marszu.

Hasło tegorocznego Marszu pochodzi z homilii bł. Jana Pawła II, wygłoszonej w Skoczowie w 1995 r. – ”Polska woła o ludzi sumienia!”. Nowy błogosławiony sam siebie nazywał „Papieżem życia”, dlatego Marsz jako żywy pomnik Papieża Polaka, nawiązuje również do inicjatywy ustawodawczej, chroniącej każde życie poczęte. – Do Sejmu trafił ostatnio projekt społeczny ustawy w pełni chroniącej życie. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona Polaków. Podpisy zbierane były tylko przez dwa tygodnie. To pokazuje, że polskie społeczeństwo opowiada się za życiem. Warto, by posłowie posłuchali głosu swojego sumienia i zadbali o polską rację stanu, czyli o dzieci – zaznacza Jarosław Kniołek, Dyrektor biura organizacyjnego Marszu dla Życia i Rodziny. Wiemy, że nie jesteśmy sami, bo podobne Marsze odbywają się w wielu polskich miastach, m.in.  Częstochowie, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu. Jest nas – ludzi będących za życiem – setki tysięcy, o czym świadczą podpisy pod projektem ustawy – mówił Jacek Sapa z Fundacji Narodowego Dnia Życia.

Podczas Marszu jego uczestnicy podpisali list otwarty. Zwrócili się w nim do Posłów o odnowę moralną Polski, o szczególną wrażliwość na sprawy rodziny i nie wykluczanie ze społeczeństwa najmłodszych obywateli poprzez odbieranie im prawa do narodzin.

List otwarty uczestników Marszu dla życie i Rodziny do Posłów – „Polska woła o ludzi sumienia”

„Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!

Te słowa wypowiedziane w 1995 roku w Skoczowie przez Jana Pawła II są ciągle aktualne. Dlatego zwracamy się do wszystkich odpowiedzialnych za ład w życiu publicznym, w szczególności do posłów na Sejm:  Oprzyjcie prawo Rzeczpospolitej o normy moralne! Niech prawo służy rodzinie, umacnia małżeństwa, broni najsłabszych. Szczególnie apelujemy o poparcie projektu ustawy, który bierze w obronę wszystkie dzieci od poczęcia. Społeczny projekt, który trafił do Sejmu wsparło swoimi podpisami ponad 570 000 osób.

Liczymy na Was, liczymy, że okażecie się ludźmi sumienia! 

Rodziny zgromadzone na Marszu dla Życia i Rodziny:”

W Marszu wzięły udział również osoby znane ze świata mediów i nauki ze swoimi rodzinami, m.in.: Przemysław Babiarz, Jan Żaryn, Joanna Najfeld, Paweł Zuchniewicz, Wojciech Cejrowski.

W trakcie pikniku rodzinnego, który odbywał się w Ogrodzie Krasińskich, wystąpili laureaci Przeglądu Piosenki „Chrześcijańskie granie” oraz zespoły Surr – Exit i Moja Rodzina. Rozstrzygnięty został także plebiscyt na najliczniejszą rodzinę uczestniczącą w Marszu.

***

Marsz organizowany jest przez Fundację Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej i Instytut im. ks. Piotra Skargi. Do udziału zostały zaproszone wszystkie osoby i organizacje pozarządowe przyjazne życiu i rodzinie, pozytywnie nastawione do idei praw człowieka. Szczegółowe informacje na stronie www.marsz.org.

Partnerzy Marszu dla Życie i Rodziny:

Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Fundacja „Dobra Kultura”, Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo, Stowarzyszenie „Kuźnia Milanowska”.

Patroni medialni:

Radio Warszawa, Fronda.pl, Gość Niedzielny, Tygodnik „Niedziela”, Polonia Christiana, Rebelya.pl, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts