Wiadomości branżowe

Archipol Expo Gdańsk 2011, czyli polscy architekci we Francji

Wystawa "Archipol Expo. Twórczość architektów polskich we Francji od lat 60. do dziś" przedstawia w reprezentatywnym wyborze projekty i realizacje 30 architektów. Ekspozycja odsłania nieznany etap architektury polskiej, a w kontekście społecznym  uzupełnia ważny rozdział w dziejach emigracji artystycznej. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 17 maja o godz. 11.00 w holu przed Aulą w Gmachu

Wystawa “Archipol Expo. Twórczość architektów polskich we Francji od lat 60. do dziś” przedstawia w reprezentatywnym wyborze projekty i realizacje 30 architektów. Ekspozycja odsłania nieznany etap architektury polskiej, a w kontekście społecznym  uzupełnia ważny rozdział w dziejach emigracji artystycznej. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 17 maja o godz. 11.00 w holu przed Aulą w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

<

p>Wystawa czynna będzie do 24 maja w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny!

W latach 60. do Francji wyjechało niemal 200 młodych architektów, w większości absolwentów Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Nie była to emigracja polityczna ani zarobkowa. Zwykle korzystali z francuskich stypendiów. Młodzi architekci szukali dróg zawodowego rozwoju. Francja chętnie ich przyjmowała, doceniając, że byli wyśmienicie wykształceni przez przedwojennych profesorów, mieli wiedzę inżynieryjną, którą łączyli z wiedzą z zakresu historii sztuki.

Na ekspozycji zobaczyć będzie można dorobek 30 projektantów, m.in. Henryka Włodarczyka, autora Biblioteki Polskiej w Paryżu, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich we Francji.

Obejrzeć będzie można także realizacje Stanisława Fiszera, twórcy gmachu archiwów: Narodowego w Paryżu i departamentalnych w Chartres, zabudowy placu Chalon w Paryżu, mediatek w Saint-Quentin-en-Yvelines i w Dreux. Fiszer od połowy lat 90. prowadzi w Warszawie pracownię Fiszer Atelier 41. W kraju wraz z Andrzejem Chołdzyńskim pracował m.in. przy Centrum Giełdowym w Warszawie.

Absolwent Politechniki Gdańskiej Andrzej Wujek to kolejny architekt, którego prace prezentuje ekspozycja Archipol Expo. W Polsce Wujek zrealizował restaurację dla Stoczni Gdańskiej. Wyruszył do Francji w wieku 28 lat, z ciekawości. Tam zaproponowano mu kierowniczą posadę w agencji budującej bloki mieszkalne pod Paryżem. Niedługo później otrzymał propozycję pracy w zespole Jacquesa Labro w Alpach. Budował w Avoriaz obiekty turystyczno-sportowe.

Kolejny architekt to André Mrowiec znany w Polsce jako współtwórca łódzkiej Manufaktury, a za granicą jako projektant sali kongresowej w Perros Guirec i centrów handlowych w Limoges i Rzymie ? Tiburtinie.

Każdy z twórców, którego realizacje dokumentuje wystawa Archipol Expo Gdańsk 2011 zajął się inną, ciekawą dziedziną architektury. Ekspozycja czynna będzie do 24 maja w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny!

Na wystawę zapraszają Antoni Taraszkiewicz, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Henryk Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich we Francji.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli m. in. Barry Delongchamps, ambasador Francji w Polsce, Ambasador Polski we Francji Tomasz Orłowski oraz Jego Magnificencja Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy