Wiadomości branżowe

Badania przed ciążą wciąż mało popularne

Według statystyk 1 na 30 noworodków w Polsce przychodzi na świat z wadą wrodzoną. W dużej części problemom tym można by zapobiec, gdyby matki przed planowanym poczęciem poddały się gruntownym badaniom lekarskim. Tymczasem połowa Polek zachodzi w ciążę przypadkiem, nie wykonując wcześniej żadnych niezbędnych testów.

Polki nie lubią się badać. Brakuje na to czasu, pieniędzy, a czasem także odwagi. Konsultacji medycznej przed zajściem w ciążę zasięga jedynie 1% przyszłych matek! Lekarze przekonują tymczasem, że gruntowne badania przed zajściem w ciążę pozwalają nie tylko przygotować się na ewentualne komplikacje, ale i wyeliminować ryzyko najpoważniejszych wad rozwojowych dziecka. Kobiety powinny przygotowywać swój organizm do macierzyństwa przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

Badania krwi

W pierwszej kolejności należy wykonać podstawową morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz test na obecność wirusa żółtaczki zakaźnej (WZW B). To ostatnie badanie jest szczególnie ważne w przypadku osób należących do grup o podwyższonym ryzyku infekcji wirusem – u pań pracujących w służbie zdrowia, a także u amatorek piercingu i tatuaży, które nigdy nie były szczepione na żółtaczkę. Obowiązkowy dla przyszłych mam powinien być również test na obecność przeciwciał różyczki i toksoplazmozy – obie choroby przebyte w ciąży stanowią zagrożenie dla życia płodu. Bardzo istotne jest także wyeliminowanie prawdopodobieństwa konfliktu serologicznego, który może mieć miejsce, kiedy krew ojca ma czynnik Rh+, a matki – Rh-. Badanie krwi obojga partnerów pozwoli lekarzowi podjąć odpowiednie kroki także w przypadku, gdy taki konflikt istnieje.

Od ginekologa do dentysty

Przed zajściem w ciążę trzeba także wykonać podstawowy zestaw badan ginekologicznych – cytologię, badanie czystości pochwy i wymaz z szyjki macicy, a także USG piersi i narządu rodnego. Kobiety, które ukończyły 35 lat i zamierzają urodzić pierwsze dziecko, powinny udać się do poradni genetycznej, by wykluczyć ryzyko ewentualnych chorób genetycznych płodu. Konsultacja genetyka jest również konieczna w przypadku rodzin, w których w przeszłości występowały choroby takie jak mukowiscydoza czy zespół Turnera.

Planując ciążę, warto udać się także do dentysty. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu. Ciąża wyklucza zaś użycie wszystkich środków przeciwbólowych, co zmniejsza komfort leczenia.

Niezbędny kwas foliowy

Kolejną sprawą, o której panie często zapominają, jest uzupełnienie niedoborów witaminy b9, czyli kwasu foliowego. Przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy rozpocząć suplementację preparatami ten składnik. Niedobór kwasu foliowego w pierwszym okresie ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dziecka – prowadzi do nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego i mózgu płodu, takich jak np. rozszczep kręgosłupa. Najwygodniejszy sposób na uzupełnienie ewentualnych niedoborów kwasu foliowego to stosowanie preparatów witaminowych stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym przy minimalnej nawet możliwości zajścia w ciążę, ponieważ układ nerwowy dziecka wykształca się już kilkanaście dni po zapłodnieniu, kiedy kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że zostanie matką.

 


 

ILE KWASU FOLIOWEGO DLA CIĘŻARNEJ?

10 MAJA 2011

Kwas foliowy jest najważniejszą witaminą dla kobiety w ciąży. Według stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wszystkie kobiety w wieku rozrodczym planujące ciążę, czy raczej niewykluczające zajścia w ciążę, powinny przyjmować 400 µg kwasu foliowego na dobę. Suplementację należy rozpocząć najpóźniej na 4 tygodnie przed poczęciem. By uzupełnić w diecie niedobory kwasu foliowego zaleca się stosowanie suplementu diety PregnaPLUS. Stworzony specjalnie dla kobiet, które planują ciążę i są w ciąży. Kapsułki PregnaPlus, zawierają kwas foliowy w rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawce 400 µg, a także inne ważne witaminy i mikroelementy.

***

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – preparat PregnaPLUS, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych – Femisept URO. Nowością w ofercie jest suplement diety – Trivagin.

Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.kidy.pl www.bezpiecznywozek.pl , www.polkaintymnie.pl

Źródło VERCO. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts