Wiadomości branżowe

Nagrody Znaku i Hestii wręczone

Uroczyste wręczenie Nagród Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera odbyło się podczas pierwszego dnia XI Dni Tischnerowskich, 27 kwietnia br. w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Laureatami – przypomnijmy – zostali Piotr Sikora, Dariusz Kosiński oraz Uniwersytet Dzieci.

Nagrody, w imieniu jury*, wręczył Henryk Woźniakowski, prezes SIW Znak, a Wojciech Korczyński, dyrektor Przedstawicielstwa Korporacyjnego Ergo Hestii w Krakowie, odczytał listy gratulacyjne od Prezesa Grupy Ergo Hestia – Piotra Marii Śliwickiego, członka jury.

Pierwszą nagrodę, w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” otrzymał Piotr Sikora. Autor wyróżniony został za książkę Logos niepojęty (UNIVERSITAS), w której pokazuje, jak twórczo i odważnie łączyć różne nurty filozofii, a także filozofię z teologią. Jego książka przypomina, że sprzymierzeńcem mądrości jest „uczona niewiedza”. Drugą nagrodę, w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy przyjmować Polaków „nieszczęsny dar wolności”, otrzymał Dariusz Kosiński. Wyróżniony został za książkę Teatra polskie. Historie, w której wychodząc od dziejów polskiego teatru, ujawnia najgłębsze pokłady narodowego imaginarium. Brawurowo pokazuje polską tożsamość rozpiętą między świętem, ceremonią i społecznym protestem. Rzuca także światło na tygiel polskiej kultury XXI wieku. Trzecią nagrodą, w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, wyróżniono Uniwersytet Dzieci. Jego twórców doceniono za „imponujące pomysłowością, rozmachem i jakością „meblowanie” najmłodszych głów. To inicjatywa, która pokazuje, jak rozmawiać z dziećmi i budzić w nich nawyk samodzielnego myślenia. Uniwersytet Dzieci uczy, co robić, by myślenie miało przyszłość”. 

 

* W skład jury weszli: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Jarosław Gowin, Krzysztof Michalski, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz) oraz Henryk Woźniakowski.

Źródło Hestia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Akademii Muzycznej Zesp   #GCK   #Grzegorza Fitelberga   #Leszek Ku