Wiadomości branżowe

Stanisław Skrowaczewski poprowadzi NOSPR

13 maja (piątek) Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na wyjątkowy koncert. Za pulpitem stanie jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów, Stanisław Skrowaczewski.

W interpretacji Skrowaczewskiego katowicka publiczność usłyszy napisany w 1996 r. utwór jego autorstwa – Passacaglia immaginaria oraz VIII Symfonię Antona Brucknera.

Pierwotna wersja monumentalnego dzieła Brucknera powstała w latach 1884-87. Za namową przyjaciół kompozytor dokonał skrótów i wielu zmian w swojej Symfonii c-moll, a owa krytyka i konieczność rewizji utworu doprowadziła kompozytora do załamania nerwowego. W efekcie powstało dzieło o gigantycznych rozmiarach, z monumentalną obsadą, z widocznymi – jak we wszystkich symfoniach Brucknera – wpływami Bacha, Beethovena, a przede wszystkim Wagnera. Zgodnie z sugestiami autora, dzieło zawiera też niepisany program: porusza odwieczny problem ludzkiej egzystencji – walki człowieka z przeciwnościami losu i własnymi słabościami.

Piątkowy koncert poprowadzi Stanisław Skrowaczewski, uhonorowany właśnie za interpretacje symfonii Antona Brucknera Złotym Medalem Mahler-Bruckner Gesellschaft oraz nagrodą w Cannes w kategorii „najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku”.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (sala koncertowa im. G. Fitelberga, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Bilety w cenie 35 zł (bilety ulgowe – 20 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego oraz na portalach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl. Koncert transmitowany będzie na antenie Programu II Polskiego Radia.

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts