Wiadomości branżowe

Kwietniowy poranek NOSPR

W niedzielę, podczas poranka 3 kwietnia o godz. 12.00, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach poprowadzi Kazimierz Kord, dyrektor artystyczny NOSPR w latach 1969-1973. Solistą koncertu będzie znakomity polski skrzypek – Konstanty Andrzej Kulka.

Wśród prezentowanych utworów znajdą się Koncert skrzypcowy e-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz VIII Symfonia Niedokończona Franza Schuberta.

Koncert skrzypcowy Mendelssohna to jedno z najpopularniejszych dzieł w swoim gatunku. Ogromną popularność zyskał dzięki wysublimowanej melodyce, technicznym możliwościom pozwalającym zaprezentować soliście swoje wysokie umiejętności oraz doskonałemu zestawieniu formy symfonicznej z koncertującą.

Odnaleziona po 37 latach od śmierci kompozytora zamykająca się w 2 częściach Symfonia h-moll zwana Niedokończoną, w istocie jest skończoną, kunsztownie skonstruowaną formą. Wprawdzie przyczyna, dla której Schubert pisząc swoje ostatnie symfoniczne dzieło odstąpił od tradycyjnego 4-częściowego schematu pozostanie tajemnicą, zauważalna koncentracja formy i lapidarność stylu pozwala przypuszczać, że zamysłem twórcy było świadome zaniechanie komponowania dalszych części utworu. W efekcie powstało dzieło spójne, złożone z dwóch idealnie dopełniających się całości, które katowicka publiczność usłyszy na zakończenie Poranka symfonicznego NOSPR.

Niedzielny koncert będzie kontynuacją rozpoczętego w styczniu cyklu poranków uświetniających jubileusz 75-lecia NOSPR, prezentujących sylwetki byłych szefów-dyrygentów orkiestry.

Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, 3 kwietnia, w siedzibie orkiestry (plac Sejmu Śląskiego 2 Katowice). Bilety w cenie 30 zł (ulgowe – 20 zł), dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, w punktach Ticketportal oraz na stronach: www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Adama Nowaka   #Anna Gidzielska   #ENERGA   #MUSIC