Wiadomości branżowe

Stanisław Składanowski gościem studentów

Zdjęcia Stanisława Skałdanowskiego, dokumentujące wydarzenia Sierpniowe na Wybrzeżu w 1980 roku niejednemu z nas zapadły w pamięć. Wiele z tych fotografii można zobaczyć na stałej, gdańskiej wystawie „Drogi do Wolności”. Fotograf ten będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Oko w Oko. Tych, którzy chcą uczyć się sztuki fotografii od najlepszych, zapraszamy w środę 23 marca do Kwadratowej. Zaczynamy o 18.00. Wstęp wolny.

Fotoreportaże, natura – zarówno pejzaże, jak i przyroda oraz portret ludzki w szerokim rozumieniu to główne zainteresowania tematyczne Skałdanowskiego.

Jego zdjęcia znaleźć można wydawnictwach zbiorowych, jak i solowych. Wydał kilka albumów indywidualnych: „Gdańsk”, „Gdańsk miasto moich marzeń” czy też „Kaszuby”, do którego piękny, eseistyczny wstęp napisał Olgierd Budrewicz. Album ten ukazał się w dwóch wersjach językowych: polsko-angielskiej i polsko-niemieckiej.

Kolejne albumy Skałdanowskiego to: Toruń (2003), Pomorskie (2006), Stan wojenny – ostatni atak Systemu (2007),  Lech Wałęsa – droga do Prawdy (2008).

W 2004 był autorem wystawy Magiczny Gdańsk prezentowanej w ramach obchodów Roku Kultury Polskiej we Francji, następnie w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwecji. Tę samą wystawę pokazywano w 2006 i 2007 w Wilnie i Druskiennikach, zaś w roku 2008 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Składanowski dokumentował fotograficznie, na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska, wydarzenia i imprezy związane z obchodami 25 rocznicy Sierpnia’80. Jest współautorem wystaw dedykowanych tej tematyce, m.in.: Przestrzenie Wolności, którą oglądać można było na terenie Stoczni Gdańskiej, oraz ekspozycji pt.„Drogi do Wolności – przez Solidarność do Europy, która wystawiana była m.in. w Szwecji, Niemczech, Francji, na Łotwie, w Algierii, Chile, Kanadzie oraz w USA.

Jego autorska galeria fotografii znajduje się na stronie Wszechnicy Solidarności. Ma ona stopniowo zapełniać się zdjęciami z różnych lat i o różnorodnej tematyce. Póki co można zobaczyć tam zdjęcia związane tematycznie z Solidarnością. Polecamy:
http://www.wszechnica.solidarnosc.org.pl/?page_id=13298

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania jest Kronika Studencka oraz Samorząd Studentów PG
– Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Oko w Oko. Jest ono adresowane zarówno do początkujących  fotografów, jak i tych którzy mogą pochwalić się interesującym portfolio – mówi Marta Pultyn z Kroniki Studenckiej.
Ideą cyklu „Oko w Oko” jest ukazanie różnych sposobów podejścia do fotografii.  O pasji fotografowania, nieustannym poszukiwaniu tematów i kształtowaniu swych umiejętności opowiedzą, podczas kolejnych spotkań, cenieni i znani przedstawiciele trójmiejskiego środowiska fotograficznego.

Przed nami jeszcze tylko jedno spotkanie z cyklu Oko w Oko. Zapraszamy 30 marca o godz. 18.00 do AKPG Kwadratowa. 
Gościem będzie Sławomir Pultyn, wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Czy Piotr   #Kiedy Karol   #Piotr Wach