Wiadomości branżowe

Oko w Oko ze Sławomirem Fiebigiem

Przyszedł na świat w rodzinie o tradycjach fotograficznych. Pierwsze zdjęcia wykonał, gdy miał 10 lat. Jego prace prezentowane są podczas festiwali i pokazów autorskich w kraju i za granicą. Słynna diaporama o stanie wojennym pt. „Zatrzymane zmiany”, była tłem gdańskich koncertów Jeana Michela Jarre’a w 2005 roku. Niezaprzeczalny mistrz fotografii, Sławomir Fiebig będzie gościem spotkania pod hasłem Oko w Oko. Zainteresowanych zapraszamy w środę, 9 marca o godz. 18.00 do AKPG Kwadratowa. Wstęp wolny!

– Oko w Oko to zaczepna propozycja spotkań łączących w sobie dynamiczny wykład ze swobodną dyskusją o fotografii i jej różnorodnych obliczach. Adresowane są one zarówno do stawiających pierwsze kroki w trudnej sztuce uwieczniania chwil, jak i do tych, którzy poznali już tajemnice fotografowania oraz mogą pochwalić się interesującym portfolio – mówi Marta Pultyn z Kroniki Studenckiej.

A do wykładów zapraszani mistrzowie sztuki operowania obiektywem.

Cykl rozpocznie Sławomir Fiebig, rocznik ’53, który wychowywał się w Żerkowie, małym wielkopolskim miasteczku. Od 1968 roku na stałe mieszka w Gdańsku. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące i Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.

Jego pierwszym aparatem był Box-Tengor Zeissa, a drugim, kultowy, przedwojenny Contax I. Dojrzały okres twórczości rozpoczął się w 1971 roku. Wówczas powstały zdjęcia dokumentujące stoczniowców, niosących w pochodzie pierwszomajowym transparenty z żądaniami ukarania winnych za tragiczne wydarzenia grudniowe.

Jako student PG, Fiebig zdobywał wiedzę z dziedziny fotografii na zajęciach prowadzonych przez Stefana Figlarowicza. W latach 1974–1976 uczestniczył w dwóch turach Społecznego Studium Fotografii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Wykładali tam wybitni twórcy i znawcy fotografii – między innymi: Jan Dłubak, Urszula Czartoryska, Ignacy Płażewski i Włodzimierz Habel.

Także na studiach współpracował z redakcją „Dziennika Bałtyckiego”, a w trakcie roku dyplomowego na politechnice podjął pracę jako fotochemik w zakładzie produkującym pocztówki barwione metodą fotograficzną.

Od 1978 roku pracował w Gdańskich Zakładach Chemii Gospodarczej Pollena. Po zarejestrowaniu NSZZ Solidarność, nawiązał współpracę fotograficzną z Biurem Informacji i Propagandy Solidarności. Od czerwca 1981 roku pracował w Krajowym Biurze Interwencji NSZZ Solidarność. Dokumentował życie związku. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w Der Spiegel i Flensburger Tageblatt. Za zarobione wówczas pieniądze kupił aparat Olympus OM2, którym fotografował do roku 2007.

Gdy nastał stan wojenny Fiebig poświęcił się wyłącznie pasji pstrykania zdjęć. Z końcem lat 80. zajął się sitodrukiem użytkowym i artystycznym, którym z oddaniem trudni się do dziś.

Podkreślić trzeba, że Sławomir Fiebig rozwijał się dwutorowo. Czasy schyłku PRL-u rzuciły go w wir reportaży, równolegle jednak zajmował się fotografią estetyzującą. Jego zdjęcia prezentowane były na wielu wystawach i publikowane w wydawnictwach albumowych. 2500 zdjęć dokumentujących wydarzenia historyczne, zakupionych zostało przez Europejskie Centrum Solidarności.

Od wielu lat Sławomir Fiebig tworzy diaporamy – spektakle audiowizualne, których tworzywem są nieruchome obrazy w postaci przezroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Diaporama pt. „Zatrzymane zmiany”, była urozmaiceniem koncertów Jeana Michela Jarre’a w Gdańsku.

Od 2007 roku fotografuje sprzętem cyfrowym (NIKON D200 i D700). Nie porzucił jednak technologii analogowej.

Fiebig należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz do międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.      

Harmonogram spotkań
Ideą cyklu „Oko w Oko” jest ukazanie różnych sposobów podejścia do fotografii. O pasji fotografowania, nieustannym poszukiwaniu tematów i kształtowaniu swych umiejętności opowiedzą, podczas kolejnych spotkań, cenieni i znani przedstawiciele trójmiejskiego środowiska fotograficznego.

9 marca, Sławomir Fiebig
16 marca, Wojtek Korsak
23 marca, Stanisław Składanowski
30 marca, Sławomir Pultyn
Wszystkie spotkania odbędą się w AKPG Kwadratowa, zawsze o godz.18.00, Wstęp wolny!

Pomysłodawcą i organizatorem cyklu jest Kronika Studencka oraz Samorząd Studentów PG.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Andrzeja Chrzanowskiego   #Izabeli Kulczy   #Jerzego Zelnika   #Marka Kondrata