Wiadomości branżowe

Studenci Politechniki Śląskiej wśród laureatów konkursu KOŁO Wisły

Tematem dwunastego konkursu Sanitec Koło „Projekt Łazienki” był projekt koncepcyjny toalety publicznej nad Wisłą w Warszawie. Wśród laureatów konkursu tradycyjnie są studenci Wydziału Architektury z Gliwic. Z tej okazji w gmachu wydziału odbywa się wystawa prac laureatów konkursu. Wystawę można oglądać do 13 listopada, a jej wernisaż zaplanowano na poniedziałek 8 listopada o godzinie 15.00.

Na konkurs nadesłano 222 projekty. Jury w składzie którego byli m.in. architekci prof. Ewa Kuryłowicz i Maciej Miłobędzki wybrało siedem najlepszych prac. Zwycięski projekt, zgodnie z zapowiedziami Marka Piwowarskiego Pełnomocnika Prezydenta Warszawy ds. zagospodarowania Wisły, który był jednym z członków jury, ma szanse realizacji. Grand Prix „Projekt Łazienki”  zdobyły studentki Wydziału Architektury z Warszawy.

Dwa zespoły, wśród których są śląscy studenci, zdobyły wyróżnienia III stopnia. Zespół  Anna Dzierżon, Henryk i Marek Struski przedstawili ciekawy koncept pawilonu – mostu, którego dolna część służy sezonowej obsłudze plaży (prysznice, przebieralnie). Natomiast usytuowana na poziomie ulicy część górna to używane przez cały rok toalety. Zaletą tego projektu są również powściągliwie i elegancko rozwiązane wnętrza oraz dobór materiałów wykończeniowych. Natomiast Krzysztof Czech oraz Grzegorz Ostrowski przedstawili projekt, który czytelnie wydziela część zewnętrzną zespołu sanitarnego, jednocześnie łącząc go z dolnym poziomem – plażą.

Firma Sanitec KOŁO od lat organizuje konkurs na projekt łazienki w przestrzeni publicznej, wybierając na jego lokalizacje wyjątkowe miejsca w Polsce. Były m.in. Hel, Tatrzański Park Narodowy i Kazimierz Dolny. Są to punkty ważne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, często ze względu na walory krajobrazowe. Organizując XII edycję konkursu, firma Sanitec KOŁO postanowiła wziąć pod lupę praski brzeg Wisły, z myślą o powstającym Stadionie Narodowym, który wkrótce będzie sportową wizytówką Warszawy.

Konkurs miał charakter otwarty. Każdy, kto miał własną wizję zagospodarowania tego terenu, mógł wziąć w nim udział. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie obiektu wolnostojącego nad Wisłą w pobliżu Mostu Poniatowskiego. Oprócz toalet należało uwzględnić część zewnętrzną na sezon wiosenno-letni  m.in. z natryskami, przebieralniami i wypożyczalnią leżaków.

Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie Sanitec KOŁO www.konkurskolo.pl.

Źródło KOŁO. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts