Wiadomości branżowe

W niedzielę Warszawa należała do rodzin

W niedzielne południe wystartował Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem „Państwo przyjazne Rodzinie 8 do 10 tysięcy osób manifestowało swoje przywiązanie do wartości rodzinnych. Według organizatorów rodzina powinna być podmiotem debaty publicznej, a jej kondycja punktem odniesienia w dyskusjach społecznych i ekonomicznych.

Już po raz piąty spotykamy się na Marszu aby zamanifestować nasze przywiązanie do wartości rodzinnych. Dziękuje wszystkim, którzy się do nas przyłączyli ” – mówił Jacek Sapa z Fundacji Narodowego Dnia Życia. „Rodzina to wartość w obronie której warto wyjść z domu i dać wyraz swoim poglądom” – przekonywał Sławomir Olejniczak ze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Marsz przeszedł ulicami Nowy Świat oraz Krakowskim Przedmieściem aż pod Kościół św. Anny. Maszerujący w rytmie dźwięków wygrywanych przez orkiestrę „Pipes and Drums” oraz bębniarzy z Akademii Niebiańskich Rytmów uczestnicy skandowali: „Chodźcie z nami – Rodzinami”, „Niskie podatki dla ojca i Matki”. „Marsz  jest radosnym świętem. Tworzy wspólnotę ludzi, dla których wartości rodzinne są ważne. Rodzina to pierwsze środowisko, w którym kształtuje się młody człowiek. Kochający rodzice, czyli mężczyzna i kobieta, to największy dar dla  nowonarodzonego dziecka. Młody człowiek wzrastający w takiej atmosferze, od początku ubogacany jest w poczucie własnej wartości, miłości do ludzi, otwartości, pewności siebie, a przede wszystkim we wsparcie najbliższych.” – mówi Jarosław Kniołek, dyrektor biura organizacyjnego Marszu. Mijając Pałac Prezydencki uczestnicy machali biało-czerwonymi chorągiewkami, oddając hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej, która przez wiele osób była postrzegana jako udane i szczęśliwe małżeństwo.

W tym roku Marsz odbywał się pod hasłem „Państwo przyjazne rodzinie”. W imieniu uczestników organizatorzy wystosowali list do kandydatów na urząd Prezydenta z prośbą o ustosunkowanie się do przegłosowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wprowadzone w ramach nowelizacji zmiany odbierają rodzinie jej autonomię i niezależność, niezbędne do właściwego wypełniania jej funkcji. Rodzina potrzebuje wsparcia, ale powinno wyrażać się ono  w tworzeniu warunków wspomagających tworzenie silnych i trwałych relacji. Tymczasem ustawa, nad którą trwają prace legislacyjne, zamiast wzmacniać i kształtować więzi, ingeruje w jej autonomiczność, niszcząc żywe relacje – największe dobro rodziny.

Na zapytanie organizatorów, odpowiedzieli Marek Jurek, Jarosław Kaczyński oraz Andrzej Olechowski. Jarosław Kaczyński oraz Marek Jurek opowiedzieli się przeciwko tej ustawie i zadeklarowali, że nie podpisaliby jej jako urzędujący prezydent. Andrzej Olechowski  opowiedział się za podpisaniem ustawy.

W trakcie koncertu finałowego, który odbywał się w ramach Miasta Miłosierdzia organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, wystąpiła Wiola Brzezińska oraz laureaci Festiwalu Family Art. W trakcie koncertu zostały rozdane nagrody Przeglądu Piosenki Rodzinnej oraz Turnieju piłki nożnej „Life & Family Cup”, które były elementem Festiwalu. Rozstrzygnięty został także plebiscyt dla małżeństwa z najdłuższym stażem i największą liczbą dzieci, oraz dla dziadków na największą liczbę wnucząt.

Marsz wsparli min.. Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz,  Jan Żaryn, Jan Pietrzak, Krzysztof Ziemiec, ”Życie i Rodzina to dwie wartości, na których opiera się społeczeństwo.” – powiedział Przemysław Babiarz.

„Cieszymy się, że co roku udaje nam się gromadzić tysiące osób pozytywnie nastawionych do życia i wartości rodzinnych. Mamy nadzieję, że decydenci zwrócą uwagę na fakt, że te wartości są ważne dla tak licznej rzeszy osób. Wierzymy, że pomyślność rodzin stanie się dla nich priorytetowym wyzwaniem” – mówi Anna Szpindler rzecznik prasowy Marszu.

Marsz organizowany jest przez Fundację Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej i Instytut im. ks. Piotra Skargi. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby i organizacje pozarządowe przyjazne życiu i rodzinie, pozytywnie nastawione do idei praw człowieka. Szczegółowe informacje na stronie www.marsz.org.

 

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts