Wiadomości branżowe

?Biegnę dla Kacpra? rusza niezwykły projekt zwykłego człowieka

Już 1 czerwca startuje charytatywna inicjatywa „Biegnę dla Kacpra”, projekt  taty rocznego  chłopca, który urodził się bez części lewego przedramienia i lewej dłoni, polegający na  przebiegnięciu przez tatę  Polski –  z północy na południe.  Celem  akcji  jest pozyskanie środków finansowych na protezę dla Kacpra, która w pełni umożliwiłaby mu prawidłowy rozwój fizyczny. Ideę projektu wspierają znani aktorzy, sportowcy, prezenterzy telewizyjni, dziennikarze i politycy: Beata Sadowska, dziennikarka TVP, Edyta Jungowska – aktorka, Marta Kuligowska – dziennikarka TVN24,  Krzysztof Kosedowski – polski bokser, medalista olimpijski, Maciej Kurzajewski – dziennikarz TVP2, Tomasz Lis – dziennikarz telewizyjny, publicysta, Bogusław Mamiński – lekkoatleta, biegacz, Wicemistrz Świata – Helsinki 1983, Maciej Miecznikowski – muzyk, wokalista, Magdalena Różczka – aktorka.

Bieg rozpocznie się  1 czerwca 2010 r. w Gdańsku a zakończy  4 lipca w miejscowości Głojsce koło Rzeszowa, gdzie mieszkają dziadkowie chłopca. W tym czasie Dariusz  Szwast przebiegnie dystans około 750 km ! Na starcie wraz z nim stanie dziennikarka telewizyjna, Beata Sadowska, która wspiera go samego  od początku powstania idei biegu. Dziennikarka wiernie mu kibicuje i zachęca do włączenia się w tę inicjatywę „Kacperku, masz fantastycznego tatę. Wierzę, że tata poruszy serca i portfele, bo bez nich – niestety – czasami się nie da. A może poruszy i nogi, żeby pobiegły z tatą przez Polskę? Ja obiecuję, że stanę na starcie. I gorąco namawiam innych. Gotowi…do biegu…START! Dla Kacperka.” 

Jak można pomóc

Każdy może pomóc tacie Kacpra poprzez włączenie się do biegu na dowolnym odcinku trasy, zachcenie swoich znajomych, przyjaciół, rodziny. Jednak najważniejsza jest pomoc finansowa, dzięki której rodzice Kacpra będą mogli zapewnić swojemu dziecku odpowiednie leczenie, rehabilitację oraz zakup protez.

Kacperkowi i jego rodzicom można pomóc poprzez wpłacenie darowizny na konto Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

Wpłaty z tytułu darowizny prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”
nr konta:
75 1240 1037 1111 0010 0957 3199
tytułem: darowizna na leczenie i rehabilitację Szwast Kacper

Adres strony Kacperka w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” www.dzieciom.pl/8648

Trasa biegu

750 km trasa biegu, jaką ma do pokonania Dariusz Szwast, została podzielona na około 30 kilometrowe odcinki, które przez kolejne dni tata Kacpra będzie pokonywał drogami pięciu województw. Po każdym dziesiątym dniu biegu przewidziany jest 48 godzinny odpoczynek na regenerację sił i podleczenie ewentualnych kontuzji. Na trasie do biegnącego taty Kacpra będą mogły dołączać chętne osoby, dodatkowo wspierając ojca w walce o zdrowie jego synka. Mapa planowanego biegu została umieszczona na stronie związanej z podjętą przez rodziców Kacpra inicjatywą www.kacperkowy-skwerek. Swój udział i wsparcie akcji zapowiedzieli polscy dziennikarze i gwiazdy. Tak do przyłączenia się do biega zachęca Leszek Balcerowicz „Biegajmy dla zdrowia. Wesprzyj Bieg dla Kacpra. To dla jego zdrowia.”

Historia Kacpra

Kacper urodził się w lutym 2009 roku bez części lewego przedramienia i dłoni. Rączka chłopczyka kończy się kilka centymetrów za łokciem. Nieprawidłowe wykształcenie stawu łokciowego sprawia, że przy próbach raczkowania łokieć wygina się w niewłaściwą stronę. Ponadto, u Kacpra zdiagnozowano wzmożone napięcie mięśniowe mięśni grzbietu, piersi, nóżek i obu rączek. Kacper jest systematycznie rehabilitowany, ćwiczenia mają wyeliminować wzmożone napięcie i pomóc w prawidłowym kształtowaniu się postawy. Jednak jedyną szansą na prawidłowy rozwój układu kostnego kręgosłupa Kacpra i większą niezależność w codziennych czynnościach jest proteza rączki. Jej brak zaburzy zdrowy wzrost fizyczny dziecka oraz znacznie go ograniczy, może również niekorzystnie wpłynąć na rozwój psychospołeczny chłopczyka. Ze względu na to, że brak przedramienia i dłoni jest wadą wrodzoną, protezę powinno się założyć dziecku w wieku około 12 miesięcy, wówczas rozwijający się organizm malucha ma największe szanse na jej zaakceptowanie. Protezy, w przypadku tak małych pacjentów, powinny być wymieniane w miarę wzrostu dziecka, czyli dość często. Decyzji o protezowaniu nie można zmienić i zaprzestać kupowania kolejnych protez, ponieważ dziecko mogłoby doznać poważnego urazu psychicznego.

Relacje z trasu biegu będzie można śledzić na bieżąco na profilach społecznościowych inicjatywy „Biegnę dla Kacpra” na stronach Facebook, Twister, Fliker oraz na stronie projektu: www.kacperkowy- skwerek.pl

 

Źródło Headlines. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts