?Kosmita? nominowany do Nagrody Artystycznej ?Złota Maska?

Spektakl „Kosmita", adaptacja teatralna książki powstałej z inicjatywy ING Banku Śląskiego, otrzymał aż trzy nominacje do Nagrody Artystycznej „Złota Maska" Marszałka Województwa Śląskiego za 2009 rok. Spektakl, poruszający problem autyzmu, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, można wciąż oglądać na deskach Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Nagrody Artystyczne „Złota Maska" przyznawane są od 1968 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. W skład jury, oprócz reprezentanta Marszałka Województwa Śląskiego, wchodzą także przedstawiciele prasy, radia i telewizji. Spektakl „Kosmita" otrzymał trzy nominację w dwóch kategoriach: „Spektakl dla dzieci"
  • nominacja dla „Kosmity" w reżyserii Dariusza Wiktorowicza w Teatrze Dzieci Zagłębia;
„Rola w teatrach lalkowych"
  • nominacja dla Dariusza Wiktorowicza za animację marionetką Kosmity w spektaklu „Kosmita";
  • nominacja dla Ewy Zawady między innymi za rolę Oli w spektaklu „Kosmita" oraz za rolę tytułową w spektaklu „Calineczka".
Kosmita, tytułowy bohater książki i spektaklu, jest dzieckiem autystycznym, którego pojawienie się na świecie jest wyzwaniem dla całej rodziny, a zwłaszcza dla jego dziesięcioletniej siostry Oli. Z Kacperkiem trudno jest nawiązać kontakt, choć on widzi i czuje tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... Zarówno książka jak i spektakl pokazują bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Książka „Kosmita", autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia dzieci autystycznych i ich rodzeństw. Książka powstała z inicjatywy ING Banku Śląskiego, w ramach pierwszego w Polsce programu społecznego „W towarzystwie Lwa", propagującego techniki biblioterapii. Bank realizuje program nieprzerwanie od 2005 roku a „Kosmita" jest już drugą pozycją biblioterapeutyczną, przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, „Lucjan, Lew jakiego nie było" (również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel), powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii. Książka, od momentu wydania w listopadzie 2008 roku, cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników i rynku. Doceniają ją także fachowcy - została wpisana na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska czyta dzieciom" oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2009". Jest to unikatowa pozycja na rynku. Książka rozdawana jest bezpłatnie, wystarczy napisać maila na adres [email protected]  
Źródło ING BANK ŚLĄSKI S.A.. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top