Wiadomości branżowe

Zostań mecenasem akcji renowacji obrazu Joanna d?Arc

Powracają licytacje na rzecz Joanny d’Arc. Platforma handlowa Allegro na stronie www.matejko.allegro.pl rozpoczęła drugą odsłonę akcji poświęconej zbiórce środków na renowację największego obrazu Jana Matejki.

Akcja zbierania pieniędzy na renowację dzieła Matejki rozpoczęła się we wrześniu 2009 r. dzięki współpracy platformy handlowej Allegro i Muzeum Narodowego w Poznaniu. To ono zajmuje się przywracaniem świetności dziełu będącemu w zbiorach Galerii Rogalińskiej. Z inicjatywy Allegro powstała strona www.matejko.allegro.pl na której prowadzone były aukcje, wpłacano pieniądze wolnym kanałem wpłat i relacjonowano filmowo bieżące prace nad konserwacją obrazu. – W pierwszej części akcji licytowano m.in. sto wirtualnych części obrazu Joanna d’Arc, wybrane katalogi zbiorów i wystaw Muzeum Narodowego w Poznaniu czy pamiątkowe żetony z wizerunkiem Joanny d’Arc – mówi Mariusz Krasowiak, kierownik projektu akcji z Zespołu Allegro. Dzięki licytacjom zebraliśmy kwotę 51 tysięcy złotych. To niestety zbyt mało by wystarczyło na całkowitą renowację tego dzieła – tłumaczy Krasowiak.

Serwis postanowił wykorzystać fakt, iż strona projektu będzie działała do końca stycznia 2010 r. i przeprowadzić drugą odsłonę akcji. I tym razem aukcje będą nietypowe. – Na licytację wystawiamy m.in. sztancę, którą wybijaliśmy pamiątkowe żetony i medale z wizerunkiem Joanny d’Arc – mówi Fabian Adaszewski z Zespołu PR Grupy Allegro. – Mamy nadzieję, że będzie to duża gratka dla kolekcjonerów. Liczymy na aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w tę aukcję osób, które z troską myślą o przyszłości obrazu – dodaje Adaszewski.

Na szczególną uwagę wśród wystawionych ofert zasługuje jednak licytacja tytułu „Mecenasa akcji”. Osoba, która wylicytuje najwyższą kwotę na aukcji, oprócz tytułu mecenasa zostanie upamiętniona wpisem w specjalnej księdze pamiątkowej,  która spocznie w Galerii Malarstwa w Rogalinie tuż przed dziełem Matejki i będzie dostępna dla zwiedzających. Zwycięzca otrzyma również album “Ars una species mille. 150 dzieł na 150-lecie Muzeum Narodowego w Poznaniu ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” – wydany z okazji 150 rocznicy powstania poznańskiego Muzeum.

Na aukcjach, z których dochód przeznaczony będzie na renowację obrazu Matejki wystawione są oprócz wymienionych przedmiotów m.in. Karty Gościa Muzeum Narodowego w Poznaniu, tysiąc elementowe puzzle z wizerunkiem obrazu Joanna d’Arc, kolekcjonerskie żetony „5 Allegroszy” i wiele pozycji książkowych. Aukcje zakończą się w sobotę 12 grudnia o godz. 12.00. Zwycięzcy licytacji pierwszej i drugiej odsłony akcji zostaną zaproszeni na uroczysty bankiet, który odbędzie się pod koniec stycznia 2010 roku w Poznaniu.

 

Joanna d’Arc Jana Matejki

Płótno powstało w 1886 roku. Jego wymiary to 4,84m. × 9,73m. To właśnie ono, a nie jak się powszechnie uważa, Bitwa pod Grunwaldem, jest największym obrazem namalowanym przez Matejkę. W 1897 roku ten monumentalny obraz został zakupiony przez Edwarda Raczyńskiego. W kolekcji Raczyńskiego zajął miejsce szczególne. Zakup obrazu nie tylko spowodował konieczność postawienia przy pałacu w Rogalinie osobnego budynku – Galerii Rogalińskiej (1912)ale też nadał jego kolekcji muzealno-narodowy charakter.

 

 

Źródło Grupa Allegro Sp. z o. o.. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts