Wiadomości branżowe

Dlaczego warto poddawać ocenie swoje fotografie ?

Po pierwsze dlatego, że wobec własnych zdjęć nigdy nie jesteśmy obiektywni i czasem sami nie dostrzeżemy drobiazgów, które mogą mieć znaczenie dla jakości zdjęcia. Tak jak osoba pisząca tekst może nie zauważyć literówek, które popełniła, tak we własnym zdjęciu możemy nie dostrzegać, że np. minimalne przesunięcie kadru zdecydowanie poprawiło by kompozycję.
Po drugie inni – czy to specjaliści, czy po prostu inni fotografujący – mają większą łatwość w zobaczeniu związków między naszym zdjęciem, a tym, co inni już na świecie zrobili w fotografii. Z jednej strony może to nam otworzyć oczy na fakt, że być może nasze prace nie są tak odkrywcze, jak nam się wydawało, a z drugiej – pomóc nam szukać inspiracji i np. potwierdzić słuszność naszych zainteresowań.

Po trzecie warto pokazywać swoje prace fachowcom – kuratorom, krytykom. Bo oni – widząc nasz dotychczasowy dorobek – mogą wskazać kierunek, w którym warto się rozwijać, a poza tym – doceniwszy zdjęcia – mogą nam np. zaproponować zrobienie wystawy lub pomóc w jej organizacji.

A po czwarte nic tak nie rozwija fotograficznie jak oglądanie zdjęć, nic tak nie pobudza wyobraźni, nie inspiruje i nie mówi, co warto, a czego nie warto fotografować – dlatego pokazywanie naszych i oglądanie cudzych fotografii dla obu stron na pewno zawsze będzie korzystne.

Prezentujemy ocenę Zdzisława Słomskiego pięciu fotografii czytelnika SwiatObrazu.pl 

Źródło ŚwiatObrazu.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts