Wiadomości branżowe

Allegro dla sztuki ? niezwykły projekt renowacji obrazu Matejki

Serwis Allegro w niecodzienny sposób wesprze renowację obrazu Joanna d’Arc Jana Matejki. Na wystawionych aukcjach będzie można kupić wirtualne części obrazu, a dochód z ich sprzedaży w całości zostanie przeznaczony na jego renowację.

 

Od 2007 Muzeum Narodowe w Poznaniu zajmuje się rewitalizacją Pałacu i Galerii w Rogalinie. Jej pierwszy etap dobiegł końca w czerwcu 2009 roku. Celem Muzeum jest przywrócenie pełnej świetności zarówno posiadłości rogalińskiej, jak i kolekcji sztuki znajdujących się pod jego oraz Fundacji im. Raczyńskich opieką. Joanna d’Arc (Dziewica Orleańska) Jana Matejki jest ważnym elementem zbiorów Galerii Rogalińskiej.

 

Przedsięwzięcie wymaga dużych nakładów finansowych – konserwacji płótna czy nowej ramy nawiązującej do oprawy znanej z przekazu fotograficznego z 1897 roku. Dotychczas ze środków przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono krosno samonaprężające.

 

Dzięki inicjatywie Allegro powstał projekt, którego założeniem jest zgromadzić jak najwięcej środków, które pomogą przywrócić obrazowi Matejki dawny blask.

 

Wspólnie z Muzeum realizujemy nietypowy, pionierski w skali polskiego Internetu projekt – mówi Fabian Adaszewski z Zespołu PR Allegro. Wystawimy aukcje 100 wirtualnych fragmentów obrazu. Osoby zainteresowane wsparciem akcji będą mogły kupić m.in. tę część obrazu, na którym widnieje postać Joanny d’Arc. Akcję zakończymy licytacją fragmentu obrazu z podpisem Matejki – dodaje.

 

Na sprzedaż wystawione będą również specjalnie wybite na tę okazję pamiątkowe żetony i wybrane katalogi zbiorów i wystaw Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

Wierzymy, że licytacja fragmentów obrazu oraz pozostałych pamiątek będzie gratką dla kolekcjonerów – mówi Mariusz Krasowiak, kierownik projektu akcji z Zespołu Allegro. Osoby, które wylicytują fragmenty obrazu otrzymają pamiątkowy certyfikat z podziękowaniem oraz reprodukcję obrazu. Dochód ze sprzedaży internetowej zostanie przeznaczony w całości na pokrycie kosztów konserwacji obrazu. To wyjątkowe wydarzenie w polskim Internecie. Mamy nadzieję, że projekt odniesie sukces i będzie dużym wkładem Internautów, na rzecz polskiego dziedzictwa narodowego.

 

Konserwacja obrazu to z kilku powodów wyjątkowe wydarzenie w skali kraju. Zostanie przeprowadzona w miejscu jego ekspozycji – czyli w Galerii Rogalińskiej. Zainteresowani projektami obrazem Jana Matejki będą mogli przyglądać się zabiegom konserwatorskim zarówno na miejscu, tj. w galerii przy Pałacu w Rogalinie, jak i za pośrednictwem Internetu na stronie www.allegro.pl/matejko, gdzie będzie można również obejrzeć filmowe relacje z przebiegu wybranych etapów konserwacji, wywiady z konserwatorami i innymi osobami zaangażowanymi w prace przy projekc.

 

Pierwsze aukcje pojawią się na Allegro jeszcze we wrześniu. Potrwają do 11 XI 2009 – w tym dniu zakończy się licytacja fragmentu obrazu z podpisem Matejki. Do stycznia 2010 roku działać będzie strona internetowa, na której będzie można obserwować m.in. prace renowacyjne.

 

Joanna d’Arc Jana Matejki

Płótno powstało w 1886 roku. Jego wymiary to wymiarach 4,84m. × 9,73m. To właśnie ono, a nie jak się powszechnie uważa, Bitwa pod Grunwaldem, jest największym obrazem namalowanym przez Matejkę. W 1897 roku ten monumentalny obraz został zakupiony przez Edwarda Raczyńskiego. W kolekcji Raczyńskiego zajął miejsce szczególne. Zakup obrazu nie tylko spowodował konieczność postawienia przy pałacu w Rogalinie osobnego budynku – Galerii Rogalińskiej (1912)ale też nadał jego kolekcji muzealno-narodowy charakter.

 

Źródło Grupa Allegro Sp. z o. o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Caritas Polska   #Carrefour Polska   #Fundacja Carrefour   #Warsztatach Komiksowych