Wiadomości branżowe

Kilar symfoniczny i oratoryjny

„Victoria”, która powstała w 1983 roku specjalnie z okazji wizyty w Polsce Jana Pawła II oraz najnowszy utwór „Magnificat” – obie mistrza Wojciecha Kilara, zabrzmią 23 maja w kościele Bożego Ciała na gdańskiej Morenie. Politechnika Gdańska zaprasza na Tradycyjny Koncert Majowy.

Już po raz dziesiąty Politechnika Gdańska zaprasza na Tradycyjny Koncert Majowy. Tym razem zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara (ur. 1932), pianisty, dyrygenta i kompozytora, najbardziej rozpoznawalnego chyba z muzyki filmowej, żeby wspomnieć „Poloneza” z „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

– Kilar jest postacią kultową. Znany jest głównie z muzyki filmowej, niemniej jego utwory symfoniczne i oratoryjne, komponowane są w identyfikowalnym dla kompozytora stylu – mówi Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, który zabrzmi podczas koncertu. – Kilar w tych utworach kieruje swoją uwagę na sacrum, w wyrazie monumentalne, ale i refleksyjne.

– „Magnificat” skomponowałem z potrzeby serca – wyznaje sam Wojciech Kilar.
Utwór ma być podziękowaniem za wszystko, co kompozytora spotkało w życiu. Kilar nawiązał do wielowiekowej tradycji komponowania muzyki do słów dla ludzi znaczących. „Magnificat”, to pieśń zawierzenia i uwielbienia.

„Magnificat” poprzedzi „Victoria”, dzieło skomponowane w 1983 roku. Przesłania były dwa: pielgrzymki Jana Pawła II do Polsce oraz uczczenie 300 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem. Obie kompozycje Kilara wymagają dużej formy, nie zdarza się więc często, aby działa oratoryjne z udziałem tak wielu wykonawców były na Wybrzeżu prezentowane.

Podczas koncertu zabrzmi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, przygotowany przez Mariusza Mroza, Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku „Iuventus Cantans”, przygotowany przez Beatę Wróblewską oraz Polską Orkiestrę Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Usłyszymy także troje solistów: Marta Boberska – sopran, Tomasz Krzysica – tenor oraz Przemysław Firek – bas. Za pulpitem dyrygenckim stanie zaś – nominowany w 1998 roku do nagrody Grammy – Bohdan Jarmołowicz, dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej w Słupsku.
Koncerty majowe wpisały się do kanonu politechnicznych tradycji. Niezmiennie cieszą się powodzeniem melomanów, corocznie przybywa ich ok. tysiąca.

Zapraszamy: Tradycyjny Koncert Majowy, 23 maja 2009, sobota, godz. 19.00, kościół Bożego Ciała, ul. Piecewska, Gdańsk Morena

Bilety: do nabycia na godzinę przed koncertem – 15 zł

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy