Wiadomości branżowe

ArchFilmFest, czyli architektura w oku kamery

Miłośnicy i praktycy architektury przez trzy kolejne wieczory mają okazję oglądać filmy dokumentalne dedykowane architekturze, by następnie podyskutować o najważniejszych wyzwaniach współczesnej architektury. Będzie mowa m.in. o architekturze kontekstualnej i poszukującej, o współczesnych budynkach mieszkaniowych, ale także o utopijnych projektach architektonicznych oraz o samej idei projektowania. Seanse filmowe zaplanowano 25, 26 i 27 marca 2009, zawsze o godz. 18.00 w Auditorium Novum Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.

– Filmy z pewnością są interesujące, ale przede wszystkim staną się pretekstem do dyskusji o architekturze i jej współczesnych problemach. Sprowokują do rozmów o architekturze w jej ogólnych przejawach, ale na pewno zupełnie naturalnie pojawi się kontekst lokalny – zauważa art. mal. II st. Jan Buczkowski, prodziekan ds. twórczości Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. – Spodziewam się rzeczowej dyskusji na temat kształtu i jakości architektury w Gdańsku. Częstokrotnie słyszałem powiedzenie: o gustach się nie dyskutuje. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem i sądzę, że o architekturze należy rozmawiać. Przecież to dyskusje rodzą się nowe rozwiązania.

Warto zatem wybrać się na festiwal. A co czeka na miłośników architektury? Jako pierwszy uczestnicy festiwalu obejrzą film „Pewien rodzaj architekta. Rem Koolhaas”. Sam bohater filmu mówi, że to jedyna produkcja poświęcona jego twórczości, którą lubi. Film opowiada o trzech realizacjach Koolhaasa: ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Dla twórców filmu ważna jest także kwestia związków pomiędzy realizacjami tego architekta, a teorią architektury. Ponadto film stara się ukazać fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa.

Tuż po filmie zaplanowano dyskusję pod równie kontrowersyjnym tytułem, jak sam Koolhaas – „Fuck the context?”. Tytuł dyskusji jest jednocześnie tytułem książki Koolhassa. Będzie mowa o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce oraz o architekturze, jako dziedzinie twórczości i architekcie, jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego.

Kolejny dokument „Żyć w mieście przyszłości” będzie przyczynkiem do debaty o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. Seans ten to również okazja do podsumowania dorobku modernizmu i jego oddziaływania na dzisiejszą architekturę.
Film traktuje o berlińskiej dzielnicy Hansa, którą 50 lat temu projektowało 64 najbardziej znanych modernistów, m.in.: Arne Jacobsen, Le Corbusier, Oskar Niemeyer oraz Walter Gropius. Wówczas ich zamiarem było nie tylko zapewnienie mieszkań, ale stworzenie zielonego miasta. Film w ciekawy sposób – głos mają i architekci, i mieszkańcy – oddaje efekty berlińskiego eksperymentu oraz szuka odpowiedzi na pytanie czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy?

Trzecim i ostatnim filmem wyświetlanym w ramach festiwalu jest „Jean Nouvel – estetyka cudu”. Tytułowy bohater jest laureatem architektonicznego Nobla, czyli Nagrody Pritzkera 2008. W filmie opowiada, że jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ten, kto tworzył wyszukane bryły zadziwiające świat.  Obecnie – jak zauważa bohater dokumentu – gra idzie o to, by skomponować strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, pozwalając tym samym przemówić światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Zdaniem Nouvel’a współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film będzie zatem powodem do dyskusji o „Stylu, kontekście, metodzie?”, czyli o idei projektowania we współczesnej architekturze. Z pewnością pojawią się pojęcia architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej.

Wszystkie dyskusje moderować będzie dr Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny portalu sztuka-architektury.pl i organizator Festiwalu Filmów o Architekturze.
– W każdej dyskusji udział weźmie inny zespół dyskutantów. Zaprosiliśmy nie tylko architektów, ale także artystów, historyków sztuki, reżyserów, pisarzy, deweloperów,  inwestorów oraz przedstawicieli władz trójmiejskich. Liczymy na ich obecność – opowiada  prodziekan Buczkowski.

ArchFilmFest to cykliczny festiwal o zasięgu ogólnopolskim. Choć odbywa się co roku, dopiero drugi raz zawitał do Gdańska, pierwszy – na politechnikę. Wcześniej odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
– Cieszę się, że Festiwal Filmów o Architekturze odbywa się właśnie na Politechnice Gdańskiej. Tutaj przecież kształcimy architektów. W przyszłym roku festiwal również odbędzie się na naszej uczelni – zapowiada art. mal II st. Jan Buczkowski.

Organizatorem ArchFilmFest Festiwalu Filmów o Architekturze jest wortal Sztuka Architektury (www.sztuka-architektury.pl). W gronie współorganizatorów znalazł się Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. 

Program festiwalu
Uwaga! Projekcje zawsze w Auditorium Novum o godz. 18.00,
25 marca 2009, środa
Film: „Pewien rodzaj architekta. Rem Koolhaas” (96 min.)
Dyskusja: Fuck the context?

26 marca 2009, czwartek
Film: „Żyć w mieście przyszłości” (96 min.)
Dyskusja: Zabić mieszkaniem? Ocalić mieszkaniem?

27 marca 2009, piątek
Film: „Jean Nouvel – estetyka cudu” (56 min.)
Dyskusja: Styl, kontekst, metoda?

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.sztukaarchitektury.pl/index.php?ID_PAGE=5378

Festiwal Filmów o Architekturze: 25–27 marca 2009, godz. 18.00, Auditorium Novum, Politechnika Gdańska, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu. Zapraszamy. Wstęp wolny.

 

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts