Ogrodownia zaprojektowała otoczenie dla Willi Struvego

Ogrodownia przygotowała projekt koncepcyjny realizowanego obecnie otoczenia zabytkowej XIX-wiecznej WILLI STRUVEGO w centrum Warszawy.

„Willa Struvego” to zabytkowa willa typu włoskiego z lat 80-tych XIX wieku. Znajduje się przy ulicy Pięknej, w ścisłym centrum Warszawy, i jest ukryta wśród powojennej, socrealistycznej architektury. Zadaniem projektantów Ogrodownii było odtworzenie ogrodu otaczającego rezydencję. Projekt powstał na zlecenie biura architektonicznego Pro Art.

W trakcie pracy nad projektem okazało się, że nie istnieją żadne materiały dotyczące oryginalnego zagospodarowania terenu wokół willi. Nie było również żadnych śladów dawnego układu ogrodu w terenie. Zespół projektantów Ogrodowni stworzył więc koncepcję zagospodarowania odnoszą się do XIX-wiecznych ogrodów rezydencjonalnych.

Jest to kolejny projekt Ogrodowni, zakładający połączenie elementów rekonstrukcji dawnego ogrodu z nowoczesnymi wymogami użytkowymi, tym razem na bardzo ograniczonej przestrzeni. Budynek willi został zaadaptowany na siedzibę firmy deweloperskiej, toteż w projekcie uwzględniono, że ogród będzie przede wszystkim pełnił funkcję reprezentacyjną, ale będzie także miejscem wypoczynku pracowników biura w czasie przerw w pracy oraz miejscem spotkań z klientami.  Konieczne było też umożliwienie wjazdu samochodów na teren posesji i zlokalizowanie windy dla samochodów parkujących w garażu podziemnym.

W projekcie utworzony został układ ścieżek i placyków wypoczynkowych. Wjazd na teren ogrodu uzyskał formę owalnego podjazdu. Innymi elementami ogrodowymi występującymi w projekcie są: geometryczny ogród kwiatowy, owalna fontanna na osi willi oraz rzeźby i ławki ogrodowe odpowiadające XIX wiecznemu charakterowi ogrodu.

Kiedy projekt będzie zrealizowany, mieszkańcy i goście warszawskiego MDM-u, będą mieli możliwość cofnięcia się w czasie do epoki Romantyzmu.

***

Ogrodownia to dział działającej od 1997 r. Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie warszawskich osiedli Słoneczny Skwer, Pegaz czy Lazurowa Dolina.
Źródło Ogrodownia. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top