Wiadomości branżowe

Allegro.pl zaprasza na FIS CARVING CUP

21-22 II 2009 ZAKOPANE, Białka Tatrzańska  Fantastyczne emocje na wymagającej trasie, ekstremalne wiraże na krawędziach nart, radykalne wychylenia w skrętach. Wszystko to do zobaczenia podczas Eliminacji Polskiej Allegro.pl FIS Carving CUP World Edition w dniach 21-22.02.2009 roku na stokach Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej.

Dodatkową – a może i największą – atrakcją będą nocne, pokazowe zawody carvingowe na zeskoku Wielkiej Krokwi w Zakopanem, które odbędą się w sobotni wieczór 21.02.2009. Na ekstremalnie stromej trasie swoje umiejętności zaprezentuje czternastu najlepszych zawodników i siedem najlepszych zawodniczek klasyfikacji generalnej FIS Carving Cup.

Po zawodach na wybiegu Wielkiej Krokwi dla fanów narciarstwa i muzyki zagra i zaśpiewa Patrycja Markowska. W niektórych utworach towarzyszyć jej będzie żywa legenda polskiego rocka – Grzegorz Markowski.

PONAD DEKADA HISTORII

Zawody w slalomie carvingowym mają na świecie ponad dziesięcioletnią tradycję. Ich prekursorami byli Włosi. Redakcja największego we Włoszech magazynu narciarskiego „Sciare” (Narciarstwo) zaczęła w sezonie 1995/96 organizować cykl imprez w konkurencji narciarskiej pozwalającej na lepsze wykorzystanie nowych konstrukcji – nart carvingowych. Początkowo zawody nosiły nazwę Carving Cup. Wszystko stało się za sprawą trzech osób: Marco di Marco (redaktora i wydawcy włoskiego magazynu Sciare), Mauro Robustelli (szwajcarskiego sędziego i działacza FIS) oraz Gullio Rossi włoskiego producenta multimedialnego. W Sezonie 1997/98 Carving Cup otrzymał błogosławieństwo Federacji (FIS) i status pucharu kontynentalnego. We wrześniu 2005 roku ze względu na popularność zawodów, Komisja Alpejska FIS powołała do życia podkomisję Carvingową uznając tym samym Slalom Carvingowy jako kolejną konkurencję alpejską. Na najbliższym kongresie FIS podkomisja Carvingu ma rozpocząć prace, a puchar uzyska oficjalną nazwę Carving World Cup.

W bieżącym sezonie 2008/2009 odbędzie się łącznie 8 eliminacji w kilku krajach: Włoszech, Słowenii, Szwajcarii i Polsce. Warto zaznaczyć, że Eliminacja Polska Allegro.pl FIS Carving Cup World Edition, dzięki wsparciu serwisu aukcyjnego Allegro.pl będzie miała największą i najbardziej bogata oprawę ze wszystkich eliminacji rozgrywanych w tym sezonie w Europie.

DWA SŁOWA O PRZEPISACH

Slalom Carvingowy to konkurencja gdzie liczy się prędkość i taktyka przejazdu oraz maksymalne wykorzystanie możliwości nart. W niektórych wirażach zawodnicy mają do wyboru przejazd krótszym lub bardziej obszernym łukiem (tor wyznaczają kolorowe boje). W zależności od koloru okrążonej boi, zawodnik otrzymuje odpowiednia liczbę punktów (od 3 do 5). Końcowy wynik to czas podzielony przez liczbę zdobytych punktów. W zależności od konfiguracji trasy (nachylenie, ustawienie) opłaca się jechać różnymi torami – na czas lub na punkty. Dodatkowymi przeszkodami są formowane na trasie skocznie i bandy (przeciwstoki), specjalne elementy slalomu: „banany” – kilka kolejnych boi ustawionych w łuku i inne, co roku nowe utrudnienia.

Każde zawody to dwa przejazdy eliminacyjne z których liczy się tylko jeden – lepszy. Do półfinałów kwalifikuje się 10 kobiet i 30 panów, a później (po kolejnym przejeździe) do finałów wchodzi 5 pań i 10 panów. Przed półfinałami trasa może zostać zmieniona.

ZAWODNICY I NAGRODY

W każdej z ośmiu eliminacji FIS Carving Cup startuje ok. 70 mężczyzn i 30 kobiet. W większości to młodzi zawodnicy FIS, ale nie brakuje też kilkunastu nazwisk z alpejskiego Pucharu Świata. Najbardziej znani to Alexandra Merlin do niedawna zawodniczka Teamu narodowego Włoch w konkurencjach szybkościowych (Super Gigant i Zjazd). Giannluca Grigoletto wicemistrz Włoch w slalomie, Mateo Nana gwiazda slalomów alpejskiego pucharu świata, Silvan Zwahlen (zwycięzca Volvo Challange).

Nagrody w FIS Carving Cup są pieniężne (pula nagród wynosi 10000 euro). Jest to jedyna konkurencja alpejska, w której polscy zawodnicy mają szanse na zdobywanie punktowanych miejsc w zawodach i mogą podejmować równorzędną walkę z najlepszymi zawodnikami na świecie.

W zawodach pokazowych pula nagród wynosi 5000,- euro.

Źródło Grupa Allegro Sp. z o. o.. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts