Wiadomości branżowe

Jak oszczędzać na wychowaniu dziecka, nie oszczędzając na dziecku

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Rzadko zadajemy sobie to pytanie, ale rodzice wiedzą, że są to bardzo duże kwoty. W skali całego okresu wychowawczego wydajemy na dzieci kilkaset tysięcy złotych. Jeśli w przyszłości chcemy pomóc dzieciom w studiowaniu lub kupieniu pierwszego mieszkania, to wydatki jeszcze drastycznie wzrastają. Jedyny sposób na oszczędności to planowanie wszystkiego z dużym wyprzedzeniem.

W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że koszt wychowania dziecka do osiągnięcia pełnoletniości to w przeliczeniu na złotówki ok. 400 tys. zł. Anglicy wyliczają, że wydają na ten cel ok. 650 tys. zł, a Belgowie mają powiedzenie, że „jedno dziecko to jeden dom”. 

W Polsce, według wyliczeń ekspertów Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania jednego dziecka do osiągnięcia 20. roku życia to 160 tys. zł. Niestety, wydatki bardzo szybko rosną, bo życie w Polsce staje się coraz droższe, a spadek wartości naszej waluty przełoży się na wyższe ceny wszystkich importowanych produktów.

We współczesnym świecie zakup mieszkania, opłacanie studiów lub wychowanie dzieci łączą się z tak dużymi kosztami, że finansuje się je przez dziesiątki lat. W Polsce najczęściej korzysta się z kredytów, ale w większości rozwiniętych krajów ludzie raczej najpierw starają się inwestować i oszczędzać. Standardem jest wykupywanie polis inwestycyjnych w chwili urodzenia się dziecka i zbieranie pieniędzy na jego przyszłą edukację. W Polsce ten proces dopiero się zaczyna” – tłumaczy Mariusz Stoltmann, dyrektor biura produktów inwestycyjnych w Ergo Hestia.      

Wydatki na dziecko można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. W przypadku tych pierwszych możemy szybko wprowadzić zmiany, które przyniosą realne korzyści. Zaoszczędzone pieniądze warto przeznaczyć na cele długoterminowe, takie jak finansowanie edukacji lub przyszłego mieszkania dla dzieci. Poniżej kilka porad jak to zrobić w praktyce.

Szybkie oszczędności

Szybko przyzwyczailiśmy się do kupowania gotowych, przetworzonych produktów żywnościowych dla małych dzieci. Większość z nas już automatycznie, przynajmniej raz w tygodniu, kupuje kilkanaście słoiczków i napojów dla dzieci. Zaoszczędzimy, robiąc zakupy hurtowe, najlepiej wspólnie z innymi rodzicami. Najlepszym miejscem do tego typu zakupów są sklepy takie jak Macro Cash and Carry lub Selgros. Warunkiem jest posiadanie specjalnej karty uprawniającej do tego typu zakupów.

Tańsze zakupy można robić również w sklepach internetowych. Oszczędność w skali miesiąca to przynajmniej 15 procent w stosunku do cen w typowych sklepach.

W sklepach internetowych taniej nabędziemy również pieluchy i inne środki pielęgnacyjne dla dziecka. Można się też umawiać ze znajomymi lub sąsiadami na wspólne zakupy.  Kwota wydatków będzie wyższa, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na darmową dostawę.

Wspólnie taniej

Największym kosztem dla rodziców, przy założeniu, że oboje pracują zawodowo, jest zapewnienie opieki nad dziećmi. Koszt zatrudnienia niani w dużym mieście to wydatek od 1500 złotych do nawet 2500 złotych za miesiąc pracy. Można skorzystać z prywatnych placówek, gdzie abonament miesięczny wynosi średnio 1300 złotych (Warszawa). Takich miejsc oferujących całodniową opiekę jest w dużych miastach coraz więcej.  Jeżeli jednak zależy nam na wynajęciu opiekunki, możemy to zrobić wspólnie z zaprzyjaźnioną rodziną na osiedlu. Ograniczymy w ten sposób koszty o połowę w porównaniu do zatrudnienia niani tylko do jednego dziecka.

 

SZYBKIE OSZCZĘDNOŚCI (MIESIĘCZNE WYDATKI NA DZIECKO)  
 

własna opiekunka

wspólna opiekunka (2 dzieci)

OSZCZĘDNOŚĆ

 

1 500 zł

800 zł

700 zł

 

zakupy detaliczne (pieluchy, pielęgnacja itp.)

zakupy hurtowe lub internetowe

OSZCZĘDNOŚĆ

 

600 zł

500 zł

100 zł

 

własne zabawki

wymiana zabawek

OSZCZĘDNOŚĆ

 

100 zł

50 zł

50 zł

 

własne ubranka

wymiana ubranek

OSZCZĘDNOŚĆ

 

100 zł

50 zł

50 zł

 

MIESIĘCZNE OSZCZĘDNOŚCI

 900 ZŁ

 
 
 

Oszczędzaj i inwestuj

Jeśli wdrożymy część zaproponowanych powyżej pomysłów na oszczędności, może się okazać, że każdego miesiąca w kieszeni zostaje nam ok. 1000 zł więcej. Warto te pieniądze dobrze zainwestować. Już inwestycja w wysokości 200 złotych miesięcznie umożliwi nam sfinansowanie dorosłych potrzeb naszych dzieci.

Stypendium studenckie

Większość rodziców marzy o tym, żeby dzieci w przyszłości zdobyły dobre wykształcenie i pracę. Rzadko jednak zawczasu myślimy o tym, że studia, nawet bezpłatne, to duży wydatek i wiele osób musi z nich zrezygnować właśnie z powodów finansowych. Jeśli jednak pomyślimy o tym w chwili narodzin dziecka i z zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczymy 200 zł miesięcznie na inwestycję w program rentowy, to po 19 latach przyszły student może liczyć na wsparcie finansowe. Przez pięć lat będzie otrzymywał miesięczne stypendium średnio 1700 zł (na podstawie założeń z tabeli nr 1). Taka kwota wystarczy na pokrycie większości studenckich potrzeb.

 

KALKULACJA 1. STYPEDNIUM STUDENCKIE

 
 
Płeć

mężczyzna

Mężczyzna w wieku 25 lat chce zagwarantować swojemu nowonarodzonemu dziecku środki pieniężne na czas studiów. Postanawia on inwestować 200 zł miesięcznie przez okres 19 lat.  Po ukończeniu 19. roku życia, dziecko będzie otrzymywało gwarantowaną rentę miesięczną w wysokości 1.675 zł. Gwarancja będzie wzrastała z roku na rok o udział w zyskach Ergo Hestii, np. od drugiego roku studiów dziecko będzie otrzymywało miesięcznie 1.707 zł, od trzeciego roku 1.740 zł itd.

 

Wiek rozpoczęcia inwestycji

25 lat

 

Składka miesięczna

200 zł

 

Czas trwania okresu inwestycyjnego

19 lat

 

 

 

 

Wyliczenia oparte na programie inwestycyjnym Advanta oferowanym przez TUnŻ Ergo Hestia SA.

Założenia do wyliczeń: rentowność w okresie inwestycyjnym 8,00%; rentowność w okresie rentowym 5,00%

           

Wkład na mieszkanie

Wchodząc w dorosłe życie, nasze dzieci staną przed wieloma wyzwaniami związanymi z usamodzielnieniem się. Jedną z kluczowych decyzji jest zakup własnego mieszkania. Jednak na początku pracy zawodowej ciężko jest otrzymać kredyt, szczególnie jeśli nie dysponuje się własnym wkładem. Jeśli jednak od narodzin dziecka  kolejne 200 zł miesięcznie przeznaczymy na inwestycje, to w wieku 24 lat będzie ono miało do dyspozycji kwotę przekraczającą 150 tys. zł (założenia w tabeli nr 2). Wystarczy na wkład na mieszkanie.

 

 

KALKULACJA 2. WKŁAD NA MIESZKANIE

 
 
Płeć

mężczyzna

Mężczyzna w wieku 25 lat, któremu właśnie urodził się syn, chce zapewnić mu środki pieniężne na start w dorosłe życie po ukończeniu studiów. Postanawia on inwestować 200 zł miesięcznie przez okres 24 lat. Po ukończeniu studiów przez syna, mężczyzna będzie dysponował kapitałem w wysokości 156 225 zł. Kwotę tę będzie mógł przeznaczyć np. na wkład mieszkaniowy dla dziecka.

 

Wiek rozpoczęcia inwestycji

25 lat

 

Składka miesięczna

200 zł

 

Czas trwania okresu inwestycyjnego

24 lata

 

 

 

 

Wyliczenia oparte na programie inwestycyjnym Advanta oferowanym przez TUnŻ Ergo Hestia SA.

Założenia do wyliczeń: rentowność w okresie inwestycyjnym 8,00%; rentowność w okresie rentowym 5,00%

         

 Dodatkowa emerytura

Myśląc o bezpieczeństwie finansowym dzieci, powinniśmy też pamiętać o własnej przyszłości. Jeśli sami nie zapewnimy sobie finansowej stabilizacji w okresie emerytalnym, to nasze dzieci będą czuły się w obowiązku nam pomagać. Tymczasem jeśli w wieku 25 lat zaczniemy miesięcznie odkładać 200 zł na dodatkową emeryturę, to w wieku 60 lat będziemy dostawać dożywotnio dodatkową, prywatną emeryturę w wysokości 1500-2000 zł (założenia i wyliczenia w tabeli nr 3).  

 

KALKULACJA 3. DODATKOWA EMERYTURA

 
 
Płeć

mężczyzna

Mężczyzna, który inwestuje miesięcznie 200 zł, po ukończeniu 60. roku życia będzie otrzymywał gwarantowaną rentę miesięczną w wysokości 1.469 zł.
Gwarancja będzie wzrastała z roku na rok o udział w zyskach Ergo Hestii, np. od 70. roku życia gwarantowana renta miesięczna wynosiłaby już 1.775 zł, od 75 roku życia 1.952 zł, a od 80. roku życia 2.146 zł.

 

Wiek rozpoczęcia inwestycji

25 lat

 

Składka miesięczna

200 zł

 

Czas trwania okresu inwestycyjnego

35 lat

 

 

 

 

Wyliczenia oparte na programie inwestycyjnym Advanta, oferowanym przez TUnŻ Ergo Hestia SA.

Założenia do wyliczeń: rentowność w okresie inwestycyjnym 8,00%; rentowność w okresie rentowym 5,00%

         

 

 

Źródło Hestia SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts