Wiadomości branżowe

? (?) tylko ludzie wydają się warci maksymalnego wysiłku? ? Krzysztof Gierałtowski w Krakowie. Warsztaty Krakowskiej Akademii Fotografii.

Co sprawia, że w ilości portretów, które każdego dnia atakują nasze oczy, tylko garstka pozostaje w naszej pamięci i tak niewiele z nich zdaje się mówić prawdę o portretowanym człowieku? Czym jest prawda ukryta w naszych twarzach i czy w ogóle da się ją uchwycić i sfotografować? W szukaniu odpowiedzi na te pytania, dręczące z pewnością niejednego fotografa mierzącego się z ludzka twarzą, uczestnikom kolejnej edycji dwudniowych Mistrzowskich Warsztatów Fotograficznych organizowanych przez Krakowską Akademię Fotografii, pomagał będzie wybitny polski fotograf portrecista – Krzysztof Gierałtowski.

Pasja portrecistów – to studiowanie twarzy. Szukanie w twarzy „całej prawdy". Tej, która jest na powierzchni, danej bezpośrednio, niejako dotykalnie, ale najbardziej tej, która jest utajona, która ma swoje źródło wewnątrz nas. Zdolność  odkrycia prawdy jest miarą talentu portrecisty.

Zajęcia będą się odbywać w profesjonalnym studio fotograficznym Krakowskiej Akademii Fotografii. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są przynieść swoje fotografie w formacie nie mniejszym niż 15 x 15 cm oraz aparat cyfrowy (Krakowska Akademia Fotografii dysponuje lustrzankami cyfrowymi Sony Alpha 700, którą mogą zostać wypożyczone uczestnikom warsztatów).

Krzysztof Gierałtowski przeprowadzi autorską prezentację sposobów fotografowania ludzi – portretowanie na rożne sposoby, z różnym oświetleniem, połączoną z prezentacją prac własnych.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Sobota, 11 październik 2008:

9:00 – 11:30: publiczne omowienie prac przyniesionych przez uczestnikow

11:30 – 14:00: Krzysztof Gierałtowski fotografuje

14:00 – 18:00:  każdy z uczestników fotografuje przyprowadzonego prze sievie modela/modelkę, korekta prowadzącego, omawianie prac wykonanych podczas indywidualnej sesja z modelem

Niedziela, 12 październik 2008:

9:00 – 15:00: indywiduale fotografowanie uczestników warsztatów

15:00 – 18:00:  projekcja i omowienie przez Krzysztofa Gierałtowskiego zdjęć wlasnych wykonanych w czasie warsztatow
                           Dyskusja
                           Projekcja i omowienie zestawu zdjec prowadzącego
                           Korzenie, rekwizyty proby
                           Projekcja "czytania" zdjec
                           Wspolna ocena zdjec wykonanych przez uczestnikow. "Ranking Gieraltowskiego"
                           Film "Polacy, Polacy" pokazujacy jak Krzysztof Gieraltowski fotografuje prezentujacy ponadto opinie autora

Wszyscy uczestnicy są proszeni o:

– przyniesienie 10-20 odbitek formatu nie mniejszego niż 20×20

– obejrzenie prezentacji Krzysztofa Gierałtowskiego w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie, na jej podstawie prowadzona będzie dyskusja o portrecie w fotografii

 

Krzysztof Gierałtowski (rocznik ’38, ur. w Warszawie) fotograf, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej.  Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku i Warszawie oraz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego. Stypendysta Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego oraz polskiego Ministra Kultury. Od ponad trzydziestu lat portretuje indywidualności świata polskiej kultury, nauki, polityki, polskiej inteligencji. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika „Ty i Ja", 1971-72 – tygodnika „Perspektywy", 1977-78 – tygodnika „Razem", 1978-81 – tygodnika „TD". Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika „6×9 Fotografia" (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem „Twój Styl". Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji POLACY, PORTRETY WSPÓŁCZESNE. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych.

Czas trwania warsztatów: 12 godzin.
Termin: 11, 12 października o godz. 9:00.
Miejsce: Krakowska Akademia Fotografii, ul. Krakusa 8.
Całkowity koszt warsztatów: 360 zł

Żeby się zarejestrować, należy wpłacić podaną kwotę na konto nr 42 1060 0076 0000 3200 0128 8691
Tytuł wpłaty, imię nazwisko, numer kontaktowy telefonu.

Dodatkowych informacji udziela Michalina Pieczonka:
[email protected] lub +48 660 476 041, (012) 656 35 18

Liczba miejsc ograniczona!

Źródło ŚwiatObrazu.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts