Wiadomości branżowe

W to mi graj

W Polsce pojawi się nowy system oceny gier komputerowych. Nie będzie to jednak konkurencja dla dotychczasowego PEGI, ale jego wsparcie i rozszerzenie.

System PEGI (Pan European Game Information) to najbardziej popularny w Europie sposób klasyfikowania gier komputerowych. Opiera się na dwóch kategoriach oceny – wiekowej (gry od 3, 7, 12, 16 i 18 lat) oraz tematycznej (gry z elementami wulgaryzmów, dyskryminacji, narkomanii, strachu, seksu bądź przemocy). Miesięcznik Komputer Świat Gry wraz z fundacją Kidprotect.pl postanowił jeszcze bardziej doprecyzować system monitoringu rynku gier i wprowadza własny projekt pod nazwą Bezpieczna Gra Dla Dzieci (BGDD). – Spośród gier dostępnych dla dzieci chcemy dodatkowo wyróżniać te, które wyjątkowo mocno podkreślają dobre zachowania i służą edukacji najmłodszych– tłumaczy Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl. Oprócz oczywistych wyróżników gry przeznaczonej dla dziecka (brak przemocy, seksu, rasizmu, itd.) produkt będzie musiał promować zachowania pozytywne. – PEGI skupia się na tym, czego w grze ma nie być. My wśród dopuszczonych tytułów wyróżnimy te, które posiadają elementy edukacyjne, polską wersję językową, promują wartości dla dziecka najważniejsze (przyjaźń, zaufanie, relacje międzyludzkie), mają przyjazną grafikę, pozytywnie zarysowanych bohaterów, dobrej jakości fabułę oraz elementy wspomagające rozwój ogólny dziecka– dodaje Śpiewak.

Uczestnictwo w programie pozwoli wydawcom gier na umieszczanie na opakowaniach produktów logotypu Bezpieczna Gra Dla Dzieci. Jednocześnie będą oni zobowiązani do drukowania w środku pudełka ulotki informacyjnej. Ma ona na celu wyjaśnienie reguł zarówno BGDD, jak i PEGI. – Wiąże się to z tym, że większość rodziców nie ma pojęcia co oznaczają ikony systemu PEGI. Chcąc chronić dzieci, musimy zacząć od edukacji samych rodziców– komentuje Śpiewak. Opis certyfikowanych gier będzie wyszczególniany w Komputer Świecie Gry dla Dzieci, Komputer Świecie GRY (informacja przy teście gry) oraz na stronach internetowych wspomnianych tytułów. Planowana jest również rejestracja domeny www.bezpiecznagra.pl, włączenie jej do serwisu www.ksgry.pl i umieszczenie na niej informacji o wszystkich tytułach, które otrzymały atest.

Program jest autorskim pomysłem redakcji Komputer Świata Gry. – Otrzymaliśmy propozycję współpracy i ją przyjęliśmy– tłumaczy Jakub Śpiewak. – Pomysł jest dobry i idealnie wpisuje się w statut Fundacji, jakim jest ochrona dzieci przed wszelkimi zagrożeniami płynącymi z wirtualnej rzeczywistości komputerów i Internetu– podsumowuje.

 

Źródło Fundacja Kidprotect.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts