Generali sponsorem wystawy Yoko Ono ?FLY?

Grupa Generali Polska została strategicznym sponsorem wystawy "Yoko Ono FLY, obiekty, fotografie, wideo, instalacje", która 18 września br. zostanie otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Podczas wystawy zostanie zaprezentowany dorobek artystki przedstawiający jej punkt widzenia na sprawy społeczne i polityczne. Wystawa Fly w założeniu ma zaakcentować kluczowe, decydujące wątki w bogatej i zróżnicowanej karierze artystycznej Yoko Ono. Prace zostaną zaprezentowane zarówno w przestrzeniach galerii CSW Zamek Ujazdowski, jak i w przestrzeni publicznej Warszawy. Ekspozycję można oglądać do 26 października br. Yoko Ono jest jedną z czołowych eksperymentalnych i awangardowych artystek na międzynarodowej scenie sztuki. Jej życie obfituje w wiele dokonań artystycznych, akcji pokojowych na świecie oraz działań podejmowanych na tle politycznym. Yoko Ono przyleci do Polski, aby osobiście dokonać oficjalnego otwarcia wystawy Fly prezentującej nie tylko fotografie i obiekty autorstwa artystki, ale także projekcje filmowe oraz tzw. Instrukcje, poprzez które artystka zaprasza widza do wzięcia udziału w opracowaniu/stworzenia dzieła. Instrukcje tworzą podstawę koncepcyjną, której nie opracowuje ona w sposób wizualny, lecz raczej werbalny. Są jednocześnie opisem i definicją, pozostawiając jednocześnie znaczącą przestrzeń dla osoby działającej, widza, uczestnika. Jednym z przykładów Instrukcji wykorzystanych podczas realizacji happeningów był obraz, po którym miało się chodzić. Wówczas instrukcją skierowaną do odbiorców był komunikat inspirujący publiczność do wspólnego zaangażowania - "połóż białe płótno na ulicy i niech ludzie sobie po nim chodzą". Wystawa Fly w założeniu ma zaakcentować kluczowe, decydujące wątki w bogatej i zróżnicowanej karierze artystycznej Yoko Ono. Uczestnicy wystawy zostaną zaproszeni do wzięcia aktywnego udziału w twórczym procesie powstawania działa sztuki. Będzie to odmienny rodzaj relacji publiczności z artystką, której prace mają formę życzenia. - „Nie przestawaj myśleć o tym, czego sobie życzysz, a zarazem uczestnicz” - Yoko Ono. Niektóre z prac prezentowanych na wystawie:
  • Fly, 1970, 25-minutowy film;
  • Blue Room, 1966; Ex It, 1997;
  • Wish Tree, 1997;
  • Telephone piece for Warsaw, 2008;
  • Fly, 1963;
  • Memory Paintings, 2008
Wystawę można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 w Warszawie, w dniach 18 września – 26 października, od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00, w piątki w godz. 11:00-21:00, w czwartki wstęp wolny. Ceny biletów:  normalny 12zł, ulgowy 6zł. Autorka koncepcji wystawy i kuratorka : Yoko Ono
Koordynacja : Gunnar B. Kvaran, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley w Oslo i Kaja Pawełek CSW Zamek Ujazdowski.
Źródło Grupa Generali. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top