Wiadomości branżowe

POLSCY TURYŚCI I PRZEDSIĘBIORCY STRACILI W LECIE MILIONY BAJTÓW

O 250 procent wzrosła liczba zleceń odzyskania zdjęć z cyfrowych aparatów fotograficznych, jakie trafiły tego lata do laboratorium firmy Kroll Ontrack. W porównaniu do letnich miesięcy 2007 roku, specjaliści odnotowali także 70–cio procentowy wzrost  przypadków związanych z utratą informacji z firmowych serwerowni. Głównymi powodami utraty danych w lecie są wysokie temperatury i wyładowania atmosferyczne, a w przypadku użytkowników indywidualnych również nieostrożne użytkowanie sprzętu.

Choć sprzedaje się coraz więcej popularnych „cyfrówek” (wzrost sprzedaży o niemal 37 proc., porównując lata 2006 – 2007), 250 proc. wzrost liczby przypadków dostarczonych do rąk specjalistów wyraźnie wskazuje na to, że głównymi powodami utraty danych w tym przypadku były awarie sprzętu wywołane warunkami atmosferycznymi, ale również nieostrożność użytkowników.

– Miesiące wakacyjne to dla naszych specjalistów wyjątkowo „gorący” okres. Poza użytkownikami prywatnymi, którzy w trakcie wakacji tracą swoje „cyfrowe wspomnienia”, lawinowo wzrasta także liczba przypadków utraty danych firmowych. Wpływ na to mają przede wszystkim upały oraz towarzyszące letnim burzom wyładowania atmosferyczne. Często tracimy również dane z własnej winy poprzez przypadkowe wykasowanie wszystkich zdjęć, wrzucenie aparatu do basenu czy upuszczenie go z dużej wysokości – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

Użytkownicy aparatów nie są jedynymi, którzy tracili dane w lipcu i sierpniu br. O 70 proc. w stosunku do letnich miesięcy 2007 roku wzrosła liczba zleceń dotyczących odzyskania danych z firmowych serwerowni. 

Szacuje się, że utrata danych, które znajdują się na dyskach zinformatyzowanej polskiej firmy, może dla niej oznaczać straty rzędu nawet 0,5 mln złotych dziennie. Jak wynika z opinii specjalistów Kroll Ontrack, wiele kluczowych  dokumentów zostało utraconych z powodu niewłaściwego zabezpieczenia serwerowni, które szczególnie w okresie letnim ulegają częstemu przegrzaniu, a w rezultacie poważnym awariom.

Tracąc wakacyjne zdjęcia z aparatów cyfrowych mamy dwie możliwości ich odzyskania. W przypadku uszkodzeń logicznych (np. przypadkowe skasowanie zdjęć z karty pamięci), możemy użyć specjalistycznych programów. Jeśli jednak nasz nośnik przechowujący zdjęcia uległ mechanicznemu uszkodzeniu (np. wskutek zgniecenia, zalania bądź spalenia), niezbędna będzie pomoc specjalistów.

Do końca września koszt odzyskania danych w laboratorium Kroll Ontrack, utraconych w wyniku uszkodzeń logicznych to 199 PLN, a w wyniku uszkodzeń mechanicznych – 499 PLN. W przypadku utraty danych z serwerowni, jedynym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistami, którzy wstępnie zdiagnozują problem i wskażą kolejne kroki postępowania.

W Polsce działa również bezpłatna, całodobowa infolinia odzyskiwania danych. Pod numerem 0800 90 90 90 eksperci udzielą porad osobom, które utraciły dane.

 

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts