Wiadomości branżowe

Rainbow Tours przejął sieć biur podróży

Zgodnie z zapowiedziami w prospekcie emisyjnym, Rainbow Tours realizuje plan akwizycji na rynku turystycznym. W środę podpisano umowę o przejęciu największej w Wielkopolsce sieci biur podróży ABC z Poznania. Za 100 procent udziałów giełdowy tour operator zapłaci 5 mln 300 tys. zł.

Akwizycje mniejszych podmiotów działających na rynku to jeden z celów emisyjnych. Rainbow Tours interesował się różnymi spółkami, między innymi zajmującymi się organizacją wyspecjalizowanych wyjazdów. Ostatecznie zdecydował się na zakup sieci biur podróży, która z dużymi sukcesami sprzedaje ofertę kilkunastu tour operatorów.

Sprzedaż brutto przejmowanej spółki od 2004 roku wzrosły z 3 mln zł do prawie 30 mln zł. Zysk netto w roku 2007 wynosił ponad 570 tys. zł. Zarząd Rainbow Tours prognozuje, iż w tym roku sprzedaż brutto wyniesie ok. 45 mln zł przy zysku netto 1 mln zł. Prognoza na 2009 to odpowiednio 60 mln zł i 2 mln zł zysku netto.

Przejęcie ABC będzie kosztowało giełdowego touroperatora 5 mln 300 tys. zł, które zostaną zapłacone w dwóch ratach. 4 mln 600 tys zostaną przekazane właścicielom biura w dniu podpisania umowy o sprzedaży udziałów. Pozostałe 700 tys. zł trafi do ABC w kwietniu 2009 roku, o ile właściciele (do końca bieżąco roku nadal zatrudnieni w spółce) osiągną założony na 2008 wynik netto w wysokości 1 mln zł. Faktyczne przejęcie spółki zostało wyznaczone na 31 maja bieżącego roku.

Plany nowego podmiotu to utrzymanie marki ABC i jej dalszy rozwój. Będzie ona rozwijana jako niezależna sieć sprzedaży typu „multiagent” z ofertą większości głównych tour operatorów i biurami początkowo tylko w Zachodniej Polsce, a później w całym kraju. Nowe oddziały są planowane wyłącznie w centrach handlowych m.in. w Szczecinie, Gnieźnie, Kaliszu, Gorzowie, Lesznie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Zgodnie z założeniami, do 2012 roku przejmowany podmiot zdobędzie pozycję największej multiagencyjnej sieci sprzedaży detalicznej w centrach handlowych w całym kraju.

**
Historia biura podróży ABC:
październik 1999 – w CH PANORAMA w Poznaniu zostało otwarte Biuro Podróży ABC, w którym pracowały 3 osoby ( w tym 2 właścicieli ).
październik 2001 – ABC otwiera 2 oddziały, jeden w CH PAJO w Luboniu k/Poznania, drugi w Porcie Lotniczym ŁAWICA w Poznaniu.
czerwiec 2003- otwarcie kolejnego oddziału w Galerii Handlowej AUCHAN SWADZIM w Swadzimiu k/Poznania.  
Grudzień 2003 – ABC ma już 5 oddziałów
czerwiec 2004 – powstaje ABC spółka z o.o.
marzec 2005 – nowy oddział Galerii Handlowej KING CROSS MARCELIN (największe Centrum Handlowe w Poznaniu ).
Październik 2007 – kolejny (siódmy) oddział w CH Piotr i Paweł w Poznaniu
Listopad 2007 – uruchomienie sprzedaży przez własny portal internetowy www.centrumlastminute.pl
Styczeń 2008 – spółka ABC otrzymała propozycję otwarcia w czerwcu 2008 roku biura w rozbudowywanym aktualnie Centrum handlowym ETC w Swarzędzu.

Źródło Rainbow Tours. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts