Wiadomości branżowe

JACEK KASPSZYK I BARRY DOUGLAS WYSTĄPIĄ WRAZ Z NOSPR

Podczas najbliższego koncertu abonamentowego, 11 kwietnia, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach poprowadzi Jacek Kaspszyk. Program wieczoru wypełnią II Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena oraz VII Symfonia Gustava Mahlera. W solowej partii fortepianu wystąpi Barry Douglas.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w siedzibie NOSPR (plac Sejmu Śląskiego 2), bilety w cenie 30 zł (ulgowe 15 zł) zakupić można w kasie NOSPR (9-11.04), w kasie Teatru Śląskiego i punkcie Ticketportal – parter GCK (7-11.04) oraz za pośrednictwem internetu: www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl .

Jacek Kaspszyk
Ukończył dyrygenturę, teorię muzyki i kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej. Zadebiutował w stołecznym Teatrze Wielkim nową realizacją Don Giovanniego Mozarta. W 1976 został gościnnym dyrygentem Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, a rok później otrzymał III nagrodę w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie, która zaowocowała debiutem w Filharmonii Berlińskiej i w Nowym Jorku.
W 1978 został pierwszym dyrygentem, a w dwa lata później kierował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji (obecnie NOSPR). W 1982 przeniósł się do Londynu, gdzie zadebiutował z tamtejszą Filharmonią, występował regularnie ze wszystkimi londyńskimi orkiestrami, a także z: Halle, Royal Liverpool Philharmonic, Bournemouth Symphony, Ulster Orchestra, Royal Scottish National, BBC Scottish i z BBC National Orchestra of Wales. W latach 1983-87 był pierwszym dyrygentem londyńskiej Capital Radio’s Wren Orchestra.
Dyrygował orkiestrami niemal całej Europy: Filharmonią Berlińską, Symfonikami Wiedeńskimi, Orchestre Nationale de Paris, orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium, Królewską Filharmonią w Sztokholmie, orkiestrami filharmonicznymi w Oslo i Rotterdamie, z Czeską i Flandryjską Orkiestrą Filharmoniczną oraz z Chamber Orchestra of Europe. W latach 1991-95 był głównym dyrygentem i doradcą muzycznym North Netherlands Orchestra. Odbył tournée z Yomiuri Nippon Symphony i występował z Tokyo Philharmonic, a także z Hong Kong Symphony i New Zealand Symphony. W Ameryce Północnej dyrygował orkiestrami symfonicznymi w San Diego, Cincinnati, Winnipeg i Calgary.
Współpracował również z teatrami operowymi, m.in. Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Detroit Opera, Opéra de Lyon, Opéra de Bordeaux, Opéra Comique w Paryżu oraz Królewska Opera w Sztokholmie, Scottish Opera, English National Opera, Opernhaus w Zurychu.
W 1994 ponownie rozpoczął współpracę z polskimi zespołami: dyrygował w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej oraz w Filharmonii Narodowej, gdzie w 1996 został pierwszym dyrygentem gościnnym. Rozpoczął także regularną współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, a także z Warszawską Operą Kameralną i z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną.
W 1998 został dyrektorem artystycznym i muzycznym a w roku 2002 –  naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, obecnie sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu

Barry Douglas
Błyskotliwą karierę międzynarodową rozpoczął zdobyciem Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1986. Od tego czasu grywa z najlepszymi orkiestrami brytyjskimi oraz tak znakomitymi zespołami, jak Berliner Philharmoniker, Gewandhaus, Philadelphia Symphony, Chicago Symphony, Cleveland Symphony, Los Angeles Symphony, NHK Tokyo Symphony, Filharmonia Izraelska. Pracował m.in. z Władimirem Aszkenazym, Marin Alsop, Colinem Davisem, Maarisem Jansonsem, Paavo Järvi, Lorinem Maazelem, Kurtem Masurem, Leonardem Slatkinem i Juriem Temirkanowem.
Artysta specjalizuje się w interpretacjach wielkiego repertuaru romantycznego (koncerty fortepianowe Brahmsa, Rachmaninowa i Czajkowskiego). Do swoich programów wprowadza również dzieła rzadko wykonywane, jak Burleska Straussa, koncerty fortepianowe Brittena, Corigliana, Pendereckiego (Koncert Zmartwychwstanie prawykonany został na prośbę kompozytora podczas Warszawskiej Jesieni w 2002 r.) i Regera – ten ostatni, nagrany z Orkiestrą Symfoniczną Radia Francuskiego pod dyrekcją Marka Janowskiego dla BMG, przyniósł Douglasowi nagrodę Diapason d’Or.
Artysta, prócz koncertów z orkiestrą oraz solowych recitali, występuje jako dyrygent. Z założonym przez siebie zespołem Camerata Ireland podróżuje po całej Europie i USA, nagrywa również płyty. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Manchesterze oraz Clandeboye Festiwal. W roku 2002 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla muzyki.
Mieszka w Paryżu i w Irlandii Północnej.

 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts