Wiadomości branżowe

Koncert abonamentowy NOSPR

W piątek 11 stycznia, o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie (GCK, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice) podczas kolejnego koncertu abonamentowego. Orkiestrę poprowadzi gościnnie fiński dyrygent Pietari Inkinen, a w roli solisty wystąpi wiolonczelista – Claudio Bohórquez 

Orkiestra zaprezentuje Fantazję na temat Thomasa Tallisa na dwie orkiestry smyczkowe Ralpha Vaughana Williamsa, Rapsodię hebrajską Schelomo na wiolonczelę i orkiestrę Ernesta Blocha oraz I Symfonię Jeana Sibeliusa.  

Bilety w cenie 30 zł (bilet ulgowy: 15 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, w punktach Ticketportal oraz za pośrednictwem internetu na stronach www.ebilet.pl i www.ticketportal.pl  

PIETARI INKINEN

Dyrektor muzyczny New Zealand Symphony Orchestra, występuje na międzynarodowych estradach zapraszany przez takie zespoły, jak Leipzig Gewandhaus, BBC Symphony, BBC Philharmonic, Maggio Musicale Fiorentino, Israel Philharmonic, Cincinnati Symphony czy Japan Philharmonic. Dyrygował również najważniejszymi orkiestrami radiowymi w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Finlandii, filharmoniami w Rotterdamie, Oslo, Helsinkach oraz orkiestrami symfonicznymi w Bournemouth, Bambergu, Malmo, Tivoli, Toronto,  Orchestre National de Belgique, Orchestra Sinfonica di Milano G. Verdi, Ensemble Orchestral de Paris, Orchestre National de Lyon, Orchestre National de Lille, National Arts Center Orchestra w Ottawie, KBS Symphony. Współpracował z takimi solistami, jak Vadim Repin, Hilary Hahn i Pinchas Zukerman.Regularnie zapraszany jest przez Fińską Operę Narodową, w ubiegłym sezonie z sukcesem debiutował w La Monnaie w Brukseli dyrygując Świętem wiosny Strawińskiego.Inkinen jest również utalentowanym skrzypkiem – jako solista występował z wiodącymi fińskimi orkiestrami symfonicznymi.Nagrywa dla wytwórni płytowych Oehms Classics oraz NAXOS. 

CLAUDIO BOHÓRQUEZ

Ur. w Niemczech, wiolonczelista pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego, wychowanek Borisa Pergamenschikowa. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. P. Czajkowskiego w Moskwie (edycja dla młodych wykonawców), M. Rostropowicza w Paryżu, Konkursu w Genewie. W 2000 r. zdobył pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkurs im. P. Casalsa w Niemczech, a w ramach premii za najlepsze wykonanie utworu kameralnego otrzymał słynny instrument Pabla Cassalsa – wiolonczelę Gofrillera.Koncertował z Wiener Symphoniker, Orchestre de Paris, Tonhalle Orchester w Zurychu, z lipskim Gewandhausem, drezdeńską Staatskapelle, orkiestrami symfonicznymi w Berlinie i Monachium, orkiestrami radiowymi w Hamburgu, Frankfurcie, Paryżu i Genewie, z japońskimi NHK Symphony i Tokyo Philharmonic oraz z głównymi orkiestrami USA. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Daniel Barenboim, Herbert Blomstedt, Thomas Dausgaard, Rafael Frühbeck de Burgos, Christoph Eschenbach, Hans Graf, Yakov Kreizberg, Sir Neville Marriner, Krzysztof Penderecki, Leonard Slatkin i David Zinman.Zapraszany jest do udziału w prestiżowych festiwalach, m.in. P. Casalsa w Puerto Rico, City of London, w Tangelwood, Ravinii i Aspen, festiwalach muzyki kameralnej w Lockenhaus, Jerozolimie, czy Festiwalu Gidona Kremera Les Musiques w Bazylei.Prócz koncertów z towarzyszeniem orkiestr i recitali solowych, artysta uczestniczy w przedsięwzięciach o charakterze visual art i performance (w ramach City of London Festival w 2004 r., wraz z niemieckim rzeźbiarzem Klausem-Peterem Kirchnerem, wziął udział w instalacji zatytułowanej Room for Casals).Nagrywa dla wytwórni EMI Classics i Berlin Classics. 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts