Wiadomości branżowe

Zdrowe diety w Senior.pl

Od właściwej diety zależy nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie, odpowiednie odżywianie jest również elementem leczenia wielu schorzeń. Staranny dobór diety jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, młodzieży i osób dojrzałych. Właśnie tej ostatniej grupie Senior.pl, pierwszy polski portal  tworzony w całości z myślą o dojrzałych osobach, dedykuje swój nowy serwis dotyczący diet – dieta.senior.pl.


Organizm człowieka zbudowany jest z ogromnej ilości komórek, różnych tkanek i narządów. Żaden z tych elementów nie działa od pozostałych niezależnie, wszystkie są ze sobą powiązane czynnościowo. Skład ludzkiego ciała też nie jest niezmienny w czasie, komórki bowiem obumierają a na ich miejsce stale powstają nowe.

Proces ciągłego odbudowywania organizmu wymaga nakładu energii i składników, z których w procesach metabolicznych tworzone są nowe komórki. Wszystkie te składniki niezbędne do bieżącego działania organizmu muszą być dostarczone jako pokarm.

Prawidłowe ożywianie się ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Od tego, co zjadamy, zależy też nasze samopoczucie, wygląd skóry, włosów, paznokci. Od diety zależy sprawność układu nerwowego, pokarmowego, krążenia. Odpowiednia dieta stymuluje też system odpornościowy i umożliwia szybszy powrót do zdrowia po przebytych chorobach.

Właściwe odżywianie ma również niebagatelny wpływ na zapobieganie wielu schorzeniom, głównie niedomaganiom układu pokarmowego oraz krążenia. Często konieczność stosowania diety wynika z różnego rodzaju przewlekłych schorzeń, dotykających głównie starsze osoby – cukrzycy, choroby wieńcowej, nadciśnienia, chorób wrzodowych układu pokarmowego, kamicy nerkowej lub żółciowej, osteoporozy i wielu innych.

Odpowiednia dieta jest szczególnie istotna w przypadku osób dojrzałych. Ponieważ wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie na energię i pogarsza się zdolność organizmu do przyswajania składników pokarmowych, dobór diety jest szczególnie istotny. Pożywienie musi bowiem dostarczać więcej białek, witamin i składników mineralnych a nieco mniej składników energetycznych.

– Potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem, stanem zdrowia i trybem życia. Seniorzy zaś są grupą, która szczególnie powinna przestrzegać zasad racjonalnego żywienia. Dlatego właśnie uruchomiliśmy serwis poświęcony dietom, ze szczególnym uwzględnieniem specyficznych wymagań żywieniowych osób dojrzałych – mówi Grzegorz Gacki, redaktor naczelny Senior.pl.  

Serwis dieta.senior.pl zawiera charakterystyki podstawowych diet przydatnych w żywieniu osób dojrzałych, opisując między innymi zasady żywienia w różnych schorzeniach, diety dla rekonwalescentów, niskokaloryczne czy niskosodowe.

Ważnym elementem serwisu jest również wirtualna książka kucharska. Przepisy w niej są pogrupowane według rodzajów diet i typów potraw. Zintegrowana z książką kucharską wyszukiwarka pozwala na wyszukiwanie przepisów według składników tak, by – na przykład – można było skomponować potrawę według produktów aktualnie dostępnych.

– Przepisy w naszej książce kucharskiej zawierają również szacunkowy koszt przygotowania potraw. W Polsce cześć Seniorów liczy się z każdym groszem, oszczędzając również niestety na jakości żywienia. Nasza stale poszerzana książka kucharska umożliwia wyszukanie potrawy oryginalnej, pożywnej i zdrowej ale niedrogiej w przygotowaniu – mówi Grzegorz Gacki. – Ciekawe propozycje znajdą dla siebie również miłośnicy kuchni wykwintnej, prawdziwi smakosze. W tworzeniu książki kucharskiej nie ograniczyliśmy się bowiem tylko do przepisów z kuchni popularnej – dodaje.
 
Książka kucharska zintegrowana z serwisem dieta.senior.pl pozwala również na dodawanie przepisów przez zarejestrowanych użytkowników portalu. Ciekawą funkcją jest możliwość dodawania fotografii potraw.

– Model działalności całego portalu Senior.pl opiera się na interakcji z naszymi użytkownikami. Już wcześniej goście Senior.pl zyskali możliwość komentowania artykułów i wypowiadania się na forum. Jednym z elementów naszego otwarcia na współdziałanie z naszymi użytkownikami przy tworzeniu zawartości portalu jest umożliwienie im podzielenia się z innymi osobami przepisami na swe ulubione potrawy – mówi Grzegorz Gacki. – Wszyscy zarejestrowani użytkownicy Senior.pl mogą nadsyłać przepisy kulinarne, tym bardziej, że w przypadku osób dojrzałych są to na ogół wypróbowane i sprawdzone w różnych modyfikacjach receptury. Oprócz suchego opisu przyrządzania potrawy, nasi goście mogą również dodawać zdjęcia swoich kulinarnych dzieł – podsumowuje Grzegorz Gacki

Dział poświęcony dietom to nie ostatnie słowo autorów Senior.pl. Twórcy portalu zapowiadają dalszą rozbudowę serwisu. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony zintegrowany z portalem rozbudowany serwis społecznościowy. W planach mają także radykalną przebudowę wizerunku portalu – zmianę wyglądu strony głównej i wszystkich podserwisów.

* * * * * * * * *

Senior.pl
Senior.pl to serwis stworzony z myślą o osobach w wieku lat 50 i więcej oraz o ich rodzinach i bliskich. Dostarcza informacji o życiu Seniorów w Polsce i na świecie, zachęcając osoby starsze do aktywności w globalnej sieci. Misją Senior.pl jest także przeciwstawianie się dyskryminacji ze względu na wiek w jakiejkolwiek dziedzinie życia. W serwisie można znaleźć wiele wiadomości i artykuły z różnorodnych dziedzin, porady, forum wyszukiwarki oraz inne narzędzia pomagające dojrzałym osobom w sposób aktywny korzystać z Internetu. Senior.pl jest kolejnym po Kosciol.pl autorskim projektem istniejącej od 2002 roku firmy Com-Media.

Źródło Com-Media. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts