Wiadomości branżowe

RUDOLF BUCHBINDER WYSTĄPI Z NOSPR

Rudolf Buchbinder, jeden z najwybitniejszych pianistów, wystąpi z Narodową Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, w piątek, 9 lutego o godz. 19.30. Artysta zaprezentuje II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. Orkiestrę poprowadzi dyrygent japoński – Junichi Hirokami.Podczas koncertu zabrzmią również Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Ludwiga van Beethovena oraz VII Symfonia Sergiusza Prokofiewa. 

Muzyka do baletu Twory Prometeusza, którą Beethoven napisał w latach 1800-01, obejmuje uwerturę, introdukcję i 16 numerów. W repertuarze utrzymała się jedynie uwertura, skomponowana zgodnie z modelem włoskim uwertury operowej, która zabrzmi na rozpoczęcie koncertu NOSPR. 

Koncert fortepianowy B-dur Johannesa Brahmsa należy do najdłuższych i technicznie najtrudniejszych utworów w dziejach całego gatunku. Fakt skomponowania dzieła Brahms obwieścił w jednym ze swych listów dość żartobliwie i kokieteryjnie:  “Muszę Wam wyznać, że właśnie skończyłem pisać koncercik fortepianowy z małym, ładnym scherzem”. W istocie, Koncert jest potężną symfonią z obligatoryjnym fortepianem, o czym świadczy rozbudowanie formy do czterech części oraz bezwzględne podporządkowanie symfonicznej całości niezwykle trudnej partii fortepianu. Budapeszteńska premiera Koncertu w 1881 r. spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – publiczność zdążyła już zaakceptować nowatorski styl kompozytora pozbawiony typowych efektów wirtuozowskich, pianistycznego blichtru, do którego przyzwyczaili ówczesnych melomanów Mendelssohn, Weber, Liszt czy Chopin. 

VII Symfonia była ostatnim ukończonym przez Prokofiewa dziełem i ostatnim publicznie zaprezentowanym za życia kompozytora. Powstawała w 1952 r. a zatem w okresie największego nasilenia terroru politycznego w Rosji oraz w czasie ekstremalnie trudnym i tragicznym dla samego kompozytora –  po publicznym napiętnowaniu go przez oficjalne władze za „hołdowanie tendencjom formalistycznym” cechującym zachodnioeuropejską awangardę, najwybitniejszy wówczas kompozytor działający w Związku Radzieckim odsunięty został na margines życia muzycznego, a większość jego dzieł obłożona została przez cenzurę zakazem wykonywania. Aby uniknąć jeszcze poważniejszych konsekwencji Prokofiew zdecydował się respektować wskazania oficjalnych programów narzuconych rosyjskim twórcom. Powstała VII Symfonia, nawiązująca do symfoniki Czajkowskiego. Kompozytor uprościł swój język dźwiękowy, stworzył dzieło oparte na wzorach ludowych i tradycji symfoniki rosyjskiej, muzykę pełną śpiewności i tanecznego temperamentu. 

Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (Sala im. G. Fitelberga, Górnośląskie Centrum Kultury, Plac Sejmu Śląskiego 2), w piątek, 9 lutego, o godz. 19.30. Bilety w cenie 35 zł (wejściówka studencka – 10 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, w Informacji GCK oraz w Internecie: www.ebilet.pl

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts