Inwestuj z głową!

Polscy inwestorzy doczekali się ponownego polskiego wydania książki ‘Inteligentny Inwestor' Benjamina Grahama. 

Książka „Inteligentny Inwestor" Benjamina Grahama jest niewątpliwie jedną z najważniejszych pozycji z zakresu inwestowania wartościowego. Towarzyszy inwestorom giełdowym już kilkadziesiąt lat i niezmiennie cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Jest to fascynujący przewodnik po świecie inwestycji kapitałowych. Obecnie, w czasach, gdy wiedza z dziedziny finansów przestała być przecież domeną wyłącznie  profesjonalistów, „Inteligentny Inwestor" jest potrzebny każdemu, kto zamierza efektywnie pomnażać swój kapitał.

Według autora, pod pojęciem inteligentny inwestor nie kryje się wysokie IQ, czy ilość dyplomów wyższych uczelni. Inteligentny Inwestor to człowiek, który panuje nad swoimi emocjami, narzuca sobie cierpliwość, zdyscyplinowanie i gotowość do nauki. Powinien też podchodzić z ostrożnością  do swoich zdolności prognostycznych, nie tracąc jednak przy tym ducha. Ale przede wszystkim musi pamiętać o przeszłości  i racjonalnie patrzeć na giełdę. Bycie inteligentnym inwestorem to przede wszystkim sprawa charakteru, a nie umysłu.

W swojej książce Benjamin Graham pisze: Inteligentny inwestor to realista, który sprzedaje optymistom i kupuje od pesymistów. Każdy z tych typów inwestora może odnieść sukces pamiętając o tym, że ryzyko finansowe tkwi w nas samych. W Inteligentnym Inwestorze Graham przedstawia filozofię inwestowania wartościowego w precyzyjny sposób, ale także przystępny dla przeciętnego czytelnika. Wprowadzenie oraz komentarze do książki opracował Warren Buffett.

Pierwsze wydanie Inteligentnego Inwestora miało miejsce w 1949 roku. Mimo upływu przeszło pół wieku, treści zawarte w książce są wciąż aktualne. W Polsce książka ukazała się dzięki Wydawnictwu Studio Emka, przy współudziale mBanku i Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A.

Benjamin Graham to Guru wszystkich guru inwestowania. Każdy początkujący inwestor ma swojego guru, któremu stara się dorównać. Gdy amerykańscy gracze mają wątpliwości, zawsze mogą sprawdzić, co robi Warren Buffett. Natomiast sam Warren Buffett w chwilach wątpliwości zwracał się do Benjamina Grahama, którego uważa się za ojca tak zwanego inwestowania w wartość. Metoda ta polega w najprostszych słowach na kupowaniu akcji, które kosztują mniej, niż wynosi ich prawdziwa wartość. Co prawda Graham nie był pierwszy, który stosował tę technikę, ale nikt przed nim nie stworzył usystematyzowanych zasad dotyczących inwestowania. Postrzegał rynek jako miejsce, gdzie akcje spółek czasami oferowane są po zbyt wygórowanych cenach, innym razem po zbyt niskich, a jeszcze innym -po cenie odpowiadającej rzeczywistej wartości.

Warren Buffett to człowiek legenda wśród inwestorów. Znany jako "Wyrocznia z Omahy" jest chyba najsłynniejszym inwestorem giełdowym wszech czasów. Gdy zaczynał grać na giełdzie, miał zaledwie 10 tysięcy dolarów. Obecnie zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes, a jego majątek wart jest ponad 42 miliardów dolarów. I choć jego zasady postrzegane są jako dziwne, wciąż udaje mu się zarabiać ogromne pieniądze.

mBank jako lider innowacyjności od początku swojej działalności wspiera inicjatywy, których celem jest edukacja. Książka Inteligentny Inwestor ma pomóc mKlientom korzystającym z Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych oraz eMAKLERA w jeszcze lepszym podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Źródło Grupa mBank. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top