Wiadomości branżowe

Edukacja zdrowotna w Senior.pl

“Lata płyną i zdrowie już nie to, co kiedyś” – z tym popularnym powiedzeniem zetknęli się już chyba wszyscy, mający w rodzinie lub najbliższym otoczeniu osobę w wieku dojrzałym. Nie jest tajemnicą, że dojrzały wiek szczególnie sprzyja zapadaniu na niektóre schorzenia. Jak wskazują lekarze, jednym z podstawowych środków profilaktycznych przy wszystkich schorzeniach jest edukacja zdrowotna i rzetelna informacja o chorobach.  Pożyteczną rolę edukacji zdrowotnej docenił też serwis Senior.pl, pierwszy polski portal  tworzony w całości z myślą o dojrzałych osobach, uruchamiając dział poświęcony chorobom “srebrnego” wieku.

Choroby wieku dojrzałego traktowane są przez dużą część Polaków jako oczywisty element starzenia się, dlatego tak mały nacisk kładzie się na profilaktykę, rzetelną informację i systematyczne leczenie. W powszechnej świadomości pokutuje niestety mit, że wiek dojrzały musi się wiązać z chorobami. Dodatkowo, brak wiedzy na temat wielu chorób powoduje, że osoby nimi dotknięte niejako same wykluczają się ze społeczeństwa, rezygnując z wielu aspektów swej dotychczasowej aktywności – pracy zawodowej, hobby, życia rodzinnego.

– Choroby wieku dojrzałego kojarzą się nader często z niedołężnością, pogorszeniem sprawności fizycznej i umysłowej. U starszych osób pojawiają się również myśli o zbliżającej się śmierci. Te wszystkie czynniki razem tworzą pewny samonapędzający się mechanizm, skutkujący w krótkim czasie degradacją psychiczną starszych osób – zaczynają się czuć ciężarem dla otoczenia, postrzegają siebie jako zbędnych i niepotrzebnych. Jak wskazują psycholodzy, najlepszym lekarstwem na wszelkie lęki jest zawsze rzetelna wiedza na temat ich przyczyn. Dlatego też uruchomiliśmy serwis, opisujący w przystępny sposób schorzenia dotykające Seniorów – mówi Grzegorz Gacki, redaktor naczelny serwisu. – Pokazujemy, że wiele chorób nie musi oznaczać wykluczenia, że paraliżujący strach przed nimi jest częstokroć bezpodstawny, że z wieloma schorzeniami można nadal żyć, nieznacznie tylko korygując dotychczasowy tryb życia – dodaje Grzegorz Gacki.

Każdy artykuł dotyczący konkretnego schorzenia jest opracowany według tego samego szablonu. Opisywane są przyczyny choroby, czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na nią, objawy, metody diagnozowania, sposoby leczenia oraz zasady profilaktyki. Dodatkowo, bloki tematyczne poświęcone każdemu ze schorzeń zintegrowane są z wyszukiwarką lekarzy mogących daną chorobę zdiagnozować i leczyć.

Czytelnicy znajdą obecnie w serwisie www.choroby.senior.pl opisy ponad dwudziestu schorzeń występujących u osób w wieku dojrzałym. W serwisie opisane są już takie przypadłości jak choroba Alzheimera, cukrzyca, osteoporoza czy choroba wieńcowa – występujące względnie często, jak i nieco rzadsze, ale równie uciążliwie i niebezpieczne schorzenia – reumatyzm, przewlekła obturacyjna choroba płuc, jaskra czy zaćma. Twórcy Senior.pl zapowiadają systematyczne poszerzanie bazy opisywanych schorzeń.

Źródło Com-Media. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Bartosz Brzozowski   #Europejskiej Nocy Muze   #Grupy Two   #Katarzyny Szeszyckiej