Wiadomości branżowe

Konferencja prasowa NOSPR

W środę, 6 grudnia, dyrekcja NOSPR zaprasza wszystkich zainteresowanych dziennikarzy oraz Melomanów na konferencję prasową połączoną ze spotkaniem promującym najnowszą płytę NOSPR, prezentującą dzieła Mieczysława Weinberga.

Trzecia z kolei płyta zawierająca XIV i XVI Symfonię, wydana przez prestiżową firmę Chandos Records, na rynku brytyjskim ukazała się w październiku br., a w polskich sklepach dostępna będzie od początku grudnia. W spotkaniu, łączącym elementy konferencji prasowej z panelem dyskusyjnym, udział wezmą dyrygujący zarejestrowanymi symfoniami Weinberga dyrektor artystyczny NOSPR Gabriel Chmura, dyrektor naczelna NOSPR – Joanna Wnuk-Nazarowa, zaproszeni krytycy muzyczni oraz biorący udział w dyskusji uczniowie Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach.  Spotkanie odbędzie się 6 grudnia br. o godz.16.00, w salonie EMPiK w Centrum Handlowym Silesia City Center. Podczas spotkania Gabriel Chmura będzie podpisywał płyty.

Rejestracja dzieł Mieczysława Weinberga to kolejne przedsięwzięcie będące próbą zaprezentowania tego znakomitego kompozytora szerokiej publiczności. W opinii wielu muzykologów Weinberg stanie się jednym z największych odkryć świata muzycznego XXI wieku. Kompozytor urodził się w 1919 r. w Warszawie, a wraz z wybuchem II wojny światowej wyemigrował na Wschód. Początkowo osiedlił się w Mińsku, gdzie podjął studia kompozytorskie u Wasilija Zołotariowa, ucznia Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa, następnie wyjechał do Uzbekistanu. Początek jego kariery kompozytorskiej datuje się na rok 1943, kiedy to partytura I Symfonii spotkała się ze znakomitą recenzją Dymitra Szostakowicza. Aprobata Szostakowicza przyczyniła się do możliwości osiedlenia się Weinberga w Moskwie, gdzie pracował jako kompozytor nie związany z żadną instytucją, brał również okazjonalnie udział w koncertach jako wybitny pianista. Był kompozytorem niezwykle aktywnym: stworzył aż 26 symfonii, kilkanaście partytur operowych, 17 kwartetów smyczkowych, 28 sonat na różne instrumenty oraz wiele utworów na instrumenty i głos solo. Zmarł 26 lutego 1996 roku w Rosji.

 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts