Wiadomości branżowe

Koncert z udziałem Yana Pascala Torteliera

W najbliższy piątek, 10 listopada o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do swojej siedziby (sala im. G. Fitelberga, Plac Sejmu Śl. 2, Katowice) na kolejny koncert z serii koncertów abonamentowych. Program wypełnią Uwertura Korsarz Hectora Berlioza, Nokturny Claude’a Debussego oraz Symfonia alpejska Richarda Straussa. NOSPR-owi towarzyszyć będzie Chór Polskiego Radia w Krakowie przygotowany przez Marka Kluzę, a całość poprowadzi znakomity dyrygent – Yan Pascal Tortelier.
W przerwie koncertu otwarta zostanie wystawa fotograficzna autorstwa Marka Bebłota oraz Bartka Barczyka, dokumentująca pamiętny rejs po Bałtyku, który muzycy NOSPR odbyli na przełomie maja i czerwca br.
Bilety w cenie 30 zł nabywać można w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, Informacji GCK oraz za pośrednictwem internetu: www.ebilet.pl
 
YAN PASCAL TORTELIER
Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych ? jest synem zmarłego w 1990 r. znanego wiolonczelisty Paula Torteliera. Od czwartego roku życia pobierał lekcje gry na skrzypcach i fortepianie. Studiował w Paryżu u Nadii Boulanger oraz u Franca Ferrary w Sienie. Występował z wiodącymi orkiestrami w Europie, Ameryce Północnej, Japonii i Australii.
W latach 1992-2003 był głównym dyrygentem BBC Philharmonic, gdzie obecnie posiada tytuł dyrygenta honorowego. W minionym sezonie otrzymał stanowisko głównego dyrygenta gościnnego Pittsburgh Symphony Orchestra. 
Ostatnio występował z takimi zespołami, jak London Symphony, The Philharmonia, London Philharmonic, Orchestre de Paris, St. Petersburg Philharmonic, Oslo Philharmonic, Filarmonica della Scala w Mediolanie, Radio Filharmonisch Orkest Holland, Royal Concertgebouw, Filharmonia Petersburska, Los Angeles Philharmonic oraz orkiestry symfoniczne w San Francisco, Baltimore, Pittsburghu oraz Montrealu.
W 1992 r. swoją premierę miała zrealizowana przez Torteliera orkiestrowa wersja Tria fortepianowego Ravela. W następnym roku utwór z wielkim sukcesem zaprezentowany został podczas londyńskich Promsów z BBC Philharmonic, a kilka sezonów temu dyrygent przedstawił go w Pradze (w ramach Festiwalu Praska Wiosna), San Francisco, Tokio i Melbourne.
Artysta podpisał również prestiżowy kontrakt z Chandos Records, w ramach którego zrealizował z BBC Philharmonic wiele uznanych przez krytykę oraz nagrodzonych płyt.

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Archiwum Dokumentacji Mechanicznej   #BUW   #Muzeum Techniki   #PAST