Wiadomości branżowe

Pierwszy w tym sezonie poranek NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, wpisując się po raz kolejny w obchody Światowego Roku Mozartowskiego, podczas najbliższego poranku symfonicznego zaprezentuje uwertury i arie z oper Wesele Figara, Czarodziejski flet, Cosi fan tute oraz Don Giovanni, a także inne utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta (Serenata notturna na smyczki i kotły KV 239, Aria na sopran Nehmt meinen Dank (?) KV 383, Scena na sopran Bella mia fiamma (?) KV 528).
W partii solowej wystąpi sopranistka ?  Stanislava Stoytcheva, a całość poprowadzi Zbigniew Graca.
Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, 29 października (niedziela) w siedzibie orkiestry (Pl.Sejmu Sl. 2).
Bilety w cenie 20 zł nabywać można w kasie NOSPR (26 i 27.10 w godz. 15-17 oraz w dniu poranku od godz. 10), w Informacji GCK (23-27.10. w godz. 10-17), w kasie Teatru Śląskiego (23-28.10. w godz. pracy kasy) oraz w Internecie (www.ebilet.pl).

Bułgarska sopranistka Stanislava Stoycheva ukończyła Sofijską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu. Później otrzymała dyplom monachijskiej Szkoły Muzyki i Teatru w specjalności śpiewu solowego.
Debiutowała rolą Wenus w ?Królu Arturze? Purcella, wystawionym w Prinzregententheater w Monachium, a następnie występowała w Markgraflichen Theater w Bayreuth.  Od 2003 roku jest członkinią Live Music Now ? prestiżowej organizacji młodych wykonawców, założonej przez Sir Yehudi Menuchina.
Jako solistka koncertowała m.in. z Orkiestrą Opery Bawarskiej z Monachium, Filharmonią Tokijską, Orkiestra Opery w Sofii, z towarzyszeniem takich dyrygentów, jak Zubin Mehta, Fabio Luisi, Adam Fischer, Enrique Mazzola, Michael Hofstetter, Cornelius Meister, Christoph Hammer, Johannes Kleinjung, Folko Jungnitsch, Olivier Tardy, Peter Schneider.
Od marca 2005 jest solistką Opery Bawarskiej w Monachium.

Zbigniew Graca studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u Franco Ferrary w Sienie oraz u Rafała Kubelika w Lucernie.
Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko), Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga) oraz w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego).
W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie ? jako koncertmistrz i dyrygent ? z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie. Był I dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze (1985-88), dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej (1989), obecnie ? od 1989 r. ?  jest etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. W latach 1992-95 był stałym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. Aidy, Cyganerii, Święta wiosny czy Cudownego Mandaryna.
Występuje niemal we wszystkich krajach Europy (regularnie w Skandynawii, Niemczech, Hiszpanii, Francji), w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Od 1995 r. jest corocznie zapraszany na występy do Izraela, a od 1998 r. regularnie występuje w Ankarze z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną oraz w Narodowym Teatrze Operowym.
W Polsce koncertuje z filharmoniami w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Lublinie oraz z NOSPR. W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.

 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #PG   #Politechnika Gda   #Politechniki Gda