Wiadomości branżowe

NOSPR inauguruje XII Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

W najbliższą sobotę, 21 października, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje XII Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. NOSPR, pod dyrekcją Łukasza Borowicza, zaprezentuje Muzykę żałobną Witolda Lutosławskiego, Hungarię 1956 Artura Malawskiego oraz September Symphony Wojciecha Kilara. 

Zarówno Muzyka żałobna, jak i Hungaria 1956, nawiązują wprost do wydarzeń Powstania na Węgrzech, których 50. rocznica mija właśnie w październiku bieżącego roku. Muzyka żałobna, napisana na zamówienie Jana Krenza dla uczczenia rocznicy śmierci Béli Bartóka, ukończona została w 1958 r. i prawykonana w Katowicach przez WOSPR pod dyrekcją Jana Krenza ? ówczesnego dyrektora Orkiestry. Utwór poświęcony Béli Bartókowi stał się czytelnym hołdem dla ofiar węgierskich wydarzeń. Stanowiąc przełom w twórczości Lutosławskiego, przyniósł mu międzynarodowy rozgłos, a dziś należy do najważniejszych pozycji w polskiej literaturze muzycznej.

Hungaria 1956, to ostatni utwór napisany na rok przed śmiercią Malawskiego. Techniką motywiczną nawiązuje wprost do twórczości Béli Bartóka, a tytuł sugeruje jednoznacznie genezę utworu. Prawykonany w 1958 r., już po śmierci kompozytora, ze względów ideologicznych na długo znikł z repertuaru symfonicznego.

September Symphony, napisana w hołdzie dla Ameryki tragicznie doświadczonej atakiem terrorystycznym 11 września 2001 r., po raz pierwszy wykonana została w Warszawie 12 grudnia 2003 r., z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. W utworze nie brak więc motywów patriotycznych (pieśń America, the Beautiful) oraz nawiązań do muzyki gospel.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30, w Sali im. G. Fitelberga (Katowice, Plac Sejmu Śl. 2). Bilety w cenie 25 zł (wejściówki 10 zł) dostępne są w kasie NOSPR, w Informacji GCK, kasie Teatru Śląskiego oraz w Internecie: www.ebilet.pl.

 

Źródło Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy