Wiadomości branżowe

?Warszawa na progu nowoczesności? – wystawa niepublikowanych zdjęć pierwszy raz w Polsce

Firma Ericsson wraz z Biurem Kultury Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 25 kwietnia otwiera wystawę archiwalnych zdjęć w budynku BUW w Warszawie.

 

55 zdjęć zgromadzonych na wystawie dokumentuje Warszawę od 1900 do 1947 roku. Zdjęcia odnalezione przez firmę Ericsson dzięki poszukiwaniom archiwów związanych ze 100-leciem obecności firmy w Polsce.

 

Najciekawsze, nigdy nie publikowane zdjęcia pochodzą z archiwum Centrum för Näringslivshistoria w Sztokholmie. Fotografie dokumentują prace przekładania linii słupów telefonicznych w sieć podziemną, oraz budowę późniejszego budynku PAST przy ul. Zielnej. Albumy ze zdjęciami przetrwały w sztokholmskich archiwach pod hasłem ?Moskwa?, jako że kontrakt telefonizacji Warszawy, który podpisano w 1900 roku w St. Petresburgu z firmami Cedergren i Ericsson opiewał na budowę sieci centrali telefonicznych w Moskwie i Warszawie ? ówczesnym mieście gubernialnym. Błąd w archiwizacji nie pozwolił na ich wcześniejsze odkrycie.

 

Pozostałe fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych polskich i szwedzkich rodzin byłych pracowników firmy Ericsson oraz z Muzeum Architektury w Sztokholmie, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Techniki w Warszawie.

 

Wystawie towarzyszy album oparty na materiałach faktograficznych z dziejów miasta i osobistych losów pracowników firmy w latach 1900-1947.

 

Zdjęcia odnalezione przez firmę Ericsson posłużyły także w odtworzeniu holu odnowionego budynku PAST (dawnej centrali firmy Ericsson) przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie.

 

Wystawa dostępna jest dla publiczności od 25 kwietnia do 27 maja 2006 roku w pasażu budynku Biblioteki UW w godzinach jego otwarcia (BUW, ul. Dobra 56/66). Dostępne bezpłatne broszury.

Źródło Ericsson Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Polskiej Partii Uczciwo   #Teraz Czerepach