Wiadomości branżowe

Czego szukaliśmy w Sieci w pierwszym półroczu 2004?

 Czego najczęściej szukali w NetSprint.pl polscy Internauci w pierwszym półroczu 2004 roku?

Jakiej muzyki najchętniej słuchają? Kim jest ich ulubiona aktorka? Kto był najbardziej poszukiwanym politykiem w Sieci?

 

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziemy w podsumowaniu najpopularniejszych zapytań wpisywanych w serwisie wyszukiwawczym NetSprint.pl oraz w sieci partnerów korzystających z wyszukiwarki NetSprint w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2004 roku. Przeanalizowanych zostało ponad 47 milionów zapytań zadanych przez polskich internautów. Oprócz ogólnego rankingu 10 słów najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce, wyniki podzielono na 14 innych wybranych kategorii tematycznych, wśród których znalazły się między innymi: ?Najpopularniejsze programy komputerowe?, ?Najpopularniejszy polityk?, ?Najpopularniejszy film?, ?Najpopularniejsze Polki?.

 

Najczęściej wyszukiwanym Polakiem był nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, a tytuł najpopularniejszej Polki ponownie zdobyła Joanna Brodzik. Najpopularniejszym filmem pierwszego półrocza została głośna, wzbudzająca wiele kontrowersji ?Pasja? Mela Gibsona. Najczęściej wyszukiwaną marką została fińska Nokia.

 

Najbardziej poszukiwanym programem komputerowym w NetSprint.pl jest popularny komunikator internetowy Gadu-Gadu. W porównaniu do poprzedniego roku znacznie wzrosła liczba zapytań o programy antywirusowe, co było spowodowane licznymi atakami coraz groźniejszych wirusów, siejących spustoszenie na komputerach na całym świecie.

 

Najczęściej wpisywanym słowem w wyszukiwarce jest niezmiennie ?sex?. Nieco rzadziej Internauci szukali plików muzycznych w formacie mp3 oraz gier. W porównaniu do roku poprzedniego zdecydowanie wzrosła również liczba wyszukiwań związanych z pracą. Szczególny wzrost zapytań o te słowo nastąpił po 1 maja, kiedy polscy Internauci rozpoczęli poszukiwania informacji o pracy w tych krajach członkowskich UE, które otworzyły swoje granice na pracowników z Polski.

 

Szczegółowe zestawienie, przedstawiające wyniki ze wszystkich badanych kategorii wraz z krótkimi komentarzami, zaprezentowane jest na kolejnych stronach. Dostępne jest również pod adresem: http://www.netsprint.pl/najpopularniejsze_zapytania_I_2004.html
 

 

Wyszukiwarka NetSprint jest obecna na rynku polskim i litewskim. W Polsce poza serwisem NetSprint.pl oraz portalem Wirtualna Polska Internauci mogą z niej korzystać na ponad 60 serwisach internetowych. NetSprint jest też dostępny na kilku tysiącach witryn amatorskich korzystających z wersji darmowej. W kwietniu 2004 r. wyszukiwarka NetSprint została zwycięzcą IV edycji konkursu “Teraz Internet” w kategorii “Baza danych, katalogi, wyszukiwarki”. Od niedawna dostępny jest również NetSprint Toolbar (http://www.netsprint.pl/toolbar.html).  Więcej informacji o NetSprint: http:www.netsprint.pl/release_main.html.

 

 

Szczegółowe zestawienie

Szukamy pracy

 

W rankingu najczęściej wpisywanych słów w okienku wyszukiwarki nie nastąpiły żadne rewolucyjne zmiany ? wciąż najpopularniejszym słowem jest ?sex?, niedaleko za nim plasują się ?mp3? oraz ?gry?. Nowością w zestawieniu jest hasło ?praca?, co stanowi dowód na to, że Internet staje się coraz częstszym sposobem poszukiwania pracy. Dodatkowo hasło ?praca? zyskało na popularności po wejściu Polski do Unii Europejskiej ? Internauci często poszukiwali informacji o pracy w krajach członkowskich UE, które od 1 maja otworzyły swoje granice dla pracowników z Polski.

 

Najpopularniejsze słowa

1.

Sex

100,0%

2.

mp3

73,5%

3.

Gry

61,3%

4.

Sms

51,4%

5.

Tapety

45,4%

6.

Filmy

36,1%

7.

Download

34,1%

8.

Praca

32,8%

9.

Kartki

28,7%

10.

Programy

23,5%

Uwaga: ?%? oznacza stosunek liczby zapytań na dane słowo do liczby zapytań do najpopularniejszego słowa w kategorii ( w tym przypadku ?sex?). Analogicznie należy interpretować dane w pozostałych tabelach.

 

Z ?Baru? do grona najpopularniejszych

 

Wśród najczęściej wyszukiwanych Polek dominują aktorki (w pierwszej dziesiątce mamy 5 przedstawicielek X muzy), mistrzynie słowa pisanego oraz… uczestniczki IV edycji programu ?Bar?. Przykłady Frytki, Dody, a także – chociażby Florka lub Gulczasa pokazują jak niewiele potrzeba w dzisiejszych czasach, żeby zostać ?gwiazdą? show-biznesu.

 

 

Najpopularniejsze Polki

 

1.

Joanna Brodzik

100,0%

2.

Katarzyna Figura

58,2%

3.

Maria Konopnicka

51,1%

4.

Renata Dancewicz

50,2%

5.

Katarzyna Skrzynecka

42,8%

6.

Agnieszka “Frytka” Frykowska

41,8%

7.

Wisława Szymborska

33,1%

8.

Anna Przybylska

30,2%

9.

Natalia Kukulska

27,0%

10.

Dorota “Doda” Rabczewska

20,6%

 

Romantyzm wciąż na czasie

 

Na pozycji lidera najczęściej wyszukiwanych Polaków pozostał Adam Mickiewicz, a jego popularność w wyszukiwarkach szczególnie wzrosła w okresie przedmaturalnym, kiedy maturzyści szukali materiałów o dziełach czołowego przedstawiciela polskiego romantyzmu. W gronie najpopularniejszych Polaków po raz pierwszy znalazło się dwóch zaciekle ze sobą walczących liderów partii politycznych ? Andrzej Lepper oraz Jan Maria Rokita. 

 

Druga połowa stycznia przyniosła nam tragiczną wiadomość o śmierci wielkiego Czesława Niemena, który jeszcze za życia stał się legendą polskiej muzyki rockowej. W całym półroczu 2004 Czesław Niemen był 10-tym najczęściej poszukiwanym Polakiem w NetSprint.pl.

 

Najpopularniejsi Polacy  

1.

Adam Mickiewicz

100,0%

2.

Henryk Sienkiewicz

72,6%

3.

Mezo

69,7%

4.

Peja

68,9%

5.

Fryderyk Chopin

60,9%

6.

Jan Kochanowski

58,0%

7.

Mikołaj Kopernik

42,4%

8.

Andrzej Lepper

26,1%

9.

Jan Maria Rokita

26,1%

10.

Czesław Niemen

25,2%

 

Hip-hop wciąż na topie

 

Analiza najczęściej wpisywanych zapytań związanych z polską muzyką pokazuje jak wielkie triumfy święci polski hip-hop. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych polskich wykonawców znalazło się 6 przedstawicieli tego nurtu muzycznego. Liderem została formacja Jeden Osiem L, która w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do komercyjnej popularności hip-hopu w Polsce. Coraz większą popularnością cieszą się młode, niezwykle utalentowane siostry z Sistars ? zespołu, który udowodnił, że w Polsce można grać muzykę R?n?B na światowym poziomie.

 

Najpopularniejsi wykonawcy polscy

1.

Jeden Osiem L

100,0%

2.

Blue Cafe

55,0%

3.

Peja

51,5%

4.

Mezo

47,1%

5.

Trzeci Wymiar

41,6%

6.

Sistars

33,7%

7.

Liber

29,4%

8.

Ich Troje

26,6%

9.

Ewelina Flinta

26,3%

10.

Czesław Niemen

22,4%

 

 

Ooops, I did it again…

 

Bardzo niewielkie zmiany nastąpiły w dziesiątce najpopularniejszych wykonawców zagranicznych ? ranking ponownie wygrał najbardziej znany biały raper ? Eminem. Niedaleko za nim uplasowała się Britney Spears ? ostatnio bardziej znana z kolejnych skandali niż z nowych przebojów. Nowością w rankingu jest funkująco ? hiphopowy zespół Black Eyed Peas, wypuszczający na rynek przebój za przebojem.

 

Najpopularniejsi wykonawcy zagraniczni

1.

Eminem

100,0%

2.

Britney Spears

73,8%

3.

Linkin Park

47,9%

4.

Jennifer Lopez

44,7%

5.

Tatu

40,1%

6.

Black Eyed Peas

37,8%

7.

Dido

24,3%

8.

Sean Paul

20,6%

9.

Sarah Connor

17,0%

10.

Alizee

16,9%

 

Co tam Panie w polityce…

 

Żółtą koszulkę lidera rankingu najczęściej wyszukiwanych polityków musiała oddać Renata Beger. W pierwszym półroczu 2004, zaaferowana najprawdopodobniej przygotowaniami do matury, nie miała niestety okazji publicznie wykazać się swoimi błyskotliwymi, porywającymi publikę wypowiedziami. Jej miejsce zajął kolega partyjny Andrzej Lepper. W pierwszej dziesiątce znalazła się również trójka znajomych Pani Renaty z komisji śledczej w sprawie Lwa Rywina ? Jan Maria Rokita, Anita Błochowiak i Zbigniew Ziobro.

 

Najpopularniejsi politycy polscy

1.

Andrzej Lepper

100,0%

2.

Jan Maria Rokita

87,3%

3.

Leszek Miller

77,7%

4.

Renata Beger

75,5%

5.

Anita Błochowiak

58,0%

6.

Aleksander Kwaśniewski

56,2%

7.

Jerzy Hausner

45,7%

8.

Marek Belka

27,5%

9.

Jolanta Kwaśniewska

23,3%

10.

Zbigniew Ziobro

21,1%

 

Witamy w świecie magii

 

Po raz kolejny liderem spośród dziecięcych bohaterów został uczeń Szkoły Czarów i Magii Hogwart ? Harry Potter. Dowiódł zdumionym rodzicom na całym świecie, że w cyfrowym XXI wieku ich pociechy potrafią oszaleć na punkcie książek. Drugie miejsce zajął równie sympatyczny, choć jakże różny w wyglądzie i zachowaniu Shrek. Poza ranking wypadł drewniany kłamczuch Pinokio – być może za ujawnione w drugiej części Shreka upodobania do noszenia damskiej bielizny. 

 

Najpopularniejsi bohaterowie dziecięcy

1.

Harry Potter

100,0%

2.

Shrek

45,8%

3.

Kubuś Puchatek

39,5%

4.

Nemo

33,6%

5.

Pokemon

27,1%

6.

Garfield

22,7%

7.

Kaczor Donald

15,2%

8.

Asterix

9,9%

9.

Scooby Doo

6,4%

10.

Kopciuszek

5,7%

 

Komórkowy szał

 

Po raz kolejny najpopularniejszą marką została fińska Nokia, światowy lider w produkcji telefonów komórkowych. Kolejne trzy miejsca zajmują marki również z branży telefonii komórkowej ? Idea, Plus oraz Era. Czwarty polski operator ? wprowadzony ze wsparciem intensywnej i oryginalnej kampanii reklamowej ? Heyah, znalazł się tuż za pierwszą dziesiątką najpopularniejszych marek.

 

 

Najpopularniejsze marki

1.

Nokia

100,0%

2.

Idea GSM

65,6%

3.

Plus GSM

58,0%

4.

Era GSM

52,9%

5.

Siemens

51,9%

6.

Opel

45,1%

7.

Playboy

38,9%

8.

Fiat

38,1%

9.

Sony

34,4%

10.

Ford

28,7%

 

Z pasją na pierwsze miejsce

 

Najpopularniejszym aktorem, który w 2004 roku w żadnym filmie nie zagrał, lecz wyreżyserował jeden z najgłośniejszych obrazów tego półrocza był Mel Gibson. Obecnie nadrabia zaległości aktorskie i w przyszłym roku będziemy mogli go podziwiać w dwóch kontynuacjach serii, w których zagrał dotychczas ? Mad Max 4 oraz Zabójcza Broń 5. Drugie miejsce zajął Brad Pitt, który ostatnio wcielił się w mitologicznego Achillesa w megahicie ?Troja?. Na podium znalazł się również ?pirat z Karaibów? Johnny Depp.

 

 

Najpopularniejsi aktorzy zagraniczni

1.

Mel Gibson

100,0%

2.

Brad Pitt

88,5%

3.

Johnny Depp

77,3%

4.

Keanu Reeves

60,7%

5.

Sean Connery

55,1%

6.

Tom Hanks

52,6%

7.

Orlando Bloom

45,2%

8.

Clint Eastwood

41,4%

9.

Al Pacino

32,4%

10.

Arnold Schwarzeneger

20,3%

 

?To ja już pójdę, co tak sam będę siedział?

 

Z pierwszego miejsca poszedł sobie Paweł Wilczak, którego popularność w 2004 roku nieco spadła. Jego miejsce zajął Janusz Gajos, który zagrał już w ponad 80 filmach, lecz ani myśli spocząć na laurach. Co ciekawe, w gronie najpopularniejszych polskich aktorów znalazło się aż sześciu bohaterów kultowego filmu polskiej akcji ? ?Psy?.

 

Najpopularniejsi aktorzy polscy

1.

Janusz Gajos

100,0%

2.

Olaf Lubaszenko

76,7%

3.

Paweł Wilczak

74,1%

4.

Jerzy Stuhr

73,3%

5.

Andrzej Grabowski

65,4%

6.

Bogusław Linda

59,7%

7.

Michał Żebrowski

46,7%

8.

Cezary Pazura

43,1%

9.

Artur Żmijewski

21,6%

10.

Marek Kondrat

13,1%

 

 

Kasie górą

 

Zwyciężczynią kategorii ?najpopularniejsze aktorki polskie? po raz kolejna została Joanna ?Kasia? Brodzik. Na drugim miejscu znalazła się inna Kasia ? Figura, przez wielu uważana za symbol seksu polskiego kina. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie Katarzyny ? Skrzynecka na miejscu czwartym oraz zamykająca pierwszą dziesiątkę Kasia Bujakiewicz.

 

Najpopularniejsze aktorki polskie  

1.

Joanna Brodzik

100,0%

2.

Katarzyna Figura

58,2%

3.

Renata Dancewicz

50,2%

4.

Katarzyna Skrzynecka

42,8%

5.

Anna Przybylska

41,3%

6.

Anna Mucha

25,7%

7.

Małgorzata Kożuchowska

23,9%

8.

Paulina Holtz

23,5%

9.

Małgorzata Foremniak

22,4%

10.

Katarzyna Bujakiewicz

21,1%

 

Gadu gadu i wirusy

 

Najczęściej wyszukiwanym programem w NetSprint.pl został po raz kolejny popularny komunikator Gadu- Gadu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się również wtyczka do GG rozszerzająca jego możliwości ? Power GG. Na popularności nie traci najpopularniejszy na świecie program do wymiany plików P2P ? Kazaa. Pierwsza połowa 2004 roku to również wzmożona aktywność wszelkiej maści wirusów komputerowych. Nic więc dziwnego, ze programy antywirusowe Mks_Vir oraz Norton Antyvirus są coraz częściej poszukiwane w Sieci.

 

Najpopularniejsze programy  

1.

Gadu Gadu

100,0%

2.

Kazaa

51,7%

3.

Power GG

35,8%

4.

Tlen

35,0%

5.

Emule

33,2%

6.

Mks_Vir

32,5%

7.

WinAmp

28,6%

8.

Norton Antyvirus

25,6%

9.

Internet Explorer

21,2%

10.

Nero Ahead

20,7%

 

Niemiecka solidność

 

W pierwszej połowie 2004 najczęściej wyszukiwaną marką samochodową był Opel, który zdetronizował ubiegłorocznego zwycięzcę ? Fiata. Z pierwszej dziesiątki wypadł Mercedes, a na jego miejsce pojawiła się zdobywająca serce Polaków marka z Kraju Kwitnącej Wiśni – Toyota.

 

Najpopularniejsze marki samochodów

1.

Opel

100,0%

2.

Fiat

90,0%

3.

Ford

79,0%

4.

Renault

60,8%

5.

Honda

49,4%

6.

Toyota

45,3%

7.

Peugeot

44,6%

8.

BMW

37,4%

9.

VW

36,2%

10.

Skoda

31,9%

 

 

Symulator życia kontra wirtualni złodzieje samochodów

 

 

Najpopularniejszą grą komputerową po raz kolejny okazał się, uważany przez wielu za grę wszechczasów, symulator ludzkiego życia ?The Sims?. Sympatycznym Simsom po piętach deptali w 2004 roku wirtualni złodzieje samochodów z ?Grand Theft Auto:Vice City?, którzy zajęli drugie miejsce. W maju i czerwcu bardzo dużą popularnością cieszyła się Fifa 2004 ? gra godna polecenia również naszym piłkarzom, którzy w realnym świecie po raz kolejny zawiedli i nie awansowali do grona najlepszych drużyn Starego Kontynentu.

 

 

Najpopularniejsze gry komputerowe

1.

The Sims

100,0%

2.

Grand Theft Auto: Vice City

98,9%

3.

Diablo II

78,3%

4.

Need for Speed: Underground

66,0%

5.

Fifa 2004

50,4%

6.

Max Payne 2

32,1%

7.

Call of Duty

30,6%

8.

Colin McRae Rally

20,3%

9.

Deluxe Ski Jumping

12,4%

10.

Medal of Honor

12,3%

 

 

Powrót zielonego ogra

 

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych filmów znalazły się obydwie części przygód łagodnego, dobrego, lecz nieobdarzonego szczególną urodą, olbrzyma i jego natrętnego czasami przyjaciela – Osiołka. Gdyby wziąć pod uwagę również zapytania lipcowe, para ta mogłaby zdecydowanie zagrozić rybce Nemo, Matrixowi, a nawet ?Pasji? Mela Gibsona. Do łask Internautów powróciła również kultowa kreskówka zdecydowanie nie dla dzieci ? ?South Park?.

 

 

Najpopularniejsze filmy

 

1.

Pasja

100,0%

2.

Matrix: Reaktywacja

42,8%

3.

Gdzie jest Nemo

40,8%

4.

Shrek II

39,6%

5.

Kill Bill II

33,2%

6.

Troja

27,2%

7.

Shrek

26,4%

8.

Władca Pierścieni: Powrót Króla

24,7%

9.

Nigdy w życiu

20,5%

10.

South Park

20,2%

 

Źródło NetSprint.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Konstantego Puzyny   #Teatr Dramatyczny Mi   #Warszawa Centralna   #Warszawskie Spotkania Teatralne